Złoty Pociąg: Konserwator zgadza się na wykopy!
Zrobią trzy wykopy kontrolne i sprawdzą czy pod ziemią jest pociąg. Konserwator zabytków zgodził się na rozpoczęcie prac na 65 kilometrze. To ostatnia i najważniejsza decyzja, którą musieli uzyskać autorzy zgłoszenia o tak zwanym złotym pociągu. Deklarują, że są gotowi do ruszania z wykopami. Piotr Koper tłumaczy Radiu Wrocław, że chodzi nie tylko o sam pociąg.
Piotr Koper tłumaczy nam także jak będą wyglądały prace:
Konserwator zabytków podkreśla, że ma już komplet dokumentów i wniosek odkrywców został rozpatrzony pozytywnie. Decyzja jednak musi jeszcze zostać do nich dostarczona. Przypomnijmy, że w sierpniu minie rok od zgłoszenia sprawy złotego pociągu w wałbrzyskim ratuszu. Starania o uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie kopania trwały od grudnia. Przypomnijmy, że według naukowców z AGH, którzy badali działkę, pociągu w tym miejscu nie ma.
Prace na działce sąsiadującej z 65 kilometrem ruszyły już w końcówce maja. Teren został przygotowany pod postawienie kontenerów socjalnych oraz pod wydzielenie ogrodzenia. Przeprowadzono także zabezpieczenie działki. Wyznaczono miejsce na plac manewrowy oraz na składowisko urobku. Prace weryfikacyjne, czyli po prostu wykopy mają potrwać około dziesięciu dni. - Jesteśmy gotowi – mówi Piotr Koper. Wcześniej uzyskali zgody m. in. PKP oraz prywatnej firmy, która jest właścicielem części terenu.
Prace przeprowadzi ekipa skompletowana przez Spółkę XYZ. Została zaprezentowana na sprofilu spółki: Jacek Kramnik (nadzór budowlany nad prowadzonymi pracami odkrywkowymi), Tomasz Siwiec (nadzór budowlany na prowadzonymi pracami na terenie zamkniętym PKP), Bartłomiej Stój (nadzór saperski), Radosław Jaroszewski (zabezpieczenie chemiczne), dr Adam Szynkiewicz (nadzór geologiczny), Robert Załęcki (nadzór nad pracami prowadzonymi w ścisłym sąsiedztwie linii średniego napięcia), Katarzyna Molga (nadzór archeologiczny), Jarosław Chmielewski, dr Małgorzata Sosnowska (opieka prawna), firmy „Kopareczka” i „Trans-Syp” oraz „Hyb-Mech” (prace ciężkim sprzętem), Sabina Przepiórska (prace przy wycince drzew), Piotr Koper (prace związane z zabezpieczeniem terenu i z wykonywaniem wszelkich prac budowlanych).
Przeczytaj więcej:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.