Znamy wycenę budowy kompleksu Riese. Była kosmiczna!
Znalazł je w jednym z zagranicznych archiwów, które wciąż nie zgadzają się na publikację tych opracowań. Badacz, który na swoim koncie ma dwie książki o Riese przyznaje, że ta kwota jest po prostu niesamowita:
Dokumenty o których mowa, to m. in. pismo Inspekcji Zbrojeniowej we Wrocławiu z kwietnia 1944 roku. Wymienione w nim jest kilka inwestycji, m.in. Olbrzym z Gór Sowich.
POSŁUCHAJ: Nazistowski przekręt w Górach Sowich?
Kompleks Riese nigdy nie został ukończony i wciąż nie wiadomo, ile ostatecznie pochłonął środków. Jedyne znane meldunki mówią o jednej dziesiątej tej kwoty - mówi Romuald Owczarek:
Riese (po polsku Olbrzym)
To wielki projekt budowlany, który naziści realizowali w Górach Sowich od początku 1944 roku do końca wojny. Obejmował szereg, w większości podziemnych, obiektów w takich miejscach jak Walim, góra Włodarz czy Osówka. Projekt potężny, dlatego jego wycena od lat budzi wiele emocji. Pojawiały się informacje mówiące na przykład o 130 milionach ówczesnych marek. O kwocie 150 milionów marek w swoich wspomnieniach pisał na przykład Albert Speer, nie przedstawiał jednak żadnych dokumentów.
- Walim: Badania potwierdzają. Istnieje podziemne miasto!
- Podziemne miasto w regionie wałbrzyskim (POSŁUCHAJ)
- Walim: Nie znaleźli podziemnego miasta, bo wiercili… metr dalej
- Walim: Podziemne miasto, którego nie można znaleźć
- Okazało się, ze Speer nie kłamał – mówi Romuald Owczarek, autor książki „Zagłada Riese”. - Takie dokumenty udało się znaleźć w jednym z zagranicznych archiwów, wciąż są jednak objęte zakazem publikowania – dodaje. Potwierdzają zamiar wydania 150 milionów marek na projekt Riese, stan zaawansowania w kwietniu 1944 roku oceniany jest tam na około 15 milionów marek.
Romuald Owczarek specjalnie dla radiowroclaw.pl o „Ostatnim rozkazie dla Riese”:
- To dokument, który również znajduje się w tym archiwum. Pochodzi z połowy kwietnia 1945 roku. Wydał go Komisarz Obrony Rzeszy. Nakazuje wykorzystanie niektórych sztolni Riese, tak aby przeznaczyć je na specjalne magazyny dla przemysłu, broni, amunicji itd. Ciekawe jest to, że w tym dokumencie termin realizacji określony jest na 15 maja 1945 roku, a warunek jest taki, że obiekt miał być odporny na bombardowanie. Czyli w ciągu miesiąca, bardzo szybko obiekty miały zostać przystosowane do potrzeb magazynowych. Warto pamiętać o tym, jaka wówczas była sytuacja polityczna, że wtedy jeszcze Dolny Śląsk miał zostać w Niemczech. Dlatego oni inaczej patrzyli wtedy na możliwość faktycznego ukrycia czegoś w Górach Sowich.
Dokumenty z archiwum Romualda Owczarka:
Najstarszy znany dokument z archiwum we Wrocławiu:
Pochodzi z dnia 1 grudnia 1943 r. Ujawnia się w nim wykonywanie prac murarskich celem adaptacji pomieszczeń na przyjęcie pierwszej grupy 600 robotników Organizacji Todt w Walimiu
Najstarszy znany dokument z archiwum polskiego we Wrocławiu, w którym w lutym 1944 roku pojawia się nazwa „Riese”. Chodzi o przedsięwzięcie budowlane ,,Riese" Głuszyca, a fakt ten ujawnia firma budowlana Ph. Holzmann - w czasie wojny jeden z największych potentatów budowlanych III Rzeszy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.