Prof. Antoni Morawski oficjalnie nowym prezesem EIT+

| Utworzono: 2017-02-08 16:00 | Zmodyfikowano: 2017-02-08 16:00
Prof. Antoni Morawski oficjalnie nowym prezesem EIT+ - Fot. Łukasz Szełemej/Radio Szczecin
Fot. Łukasz Szełemej/Radio Szczecin

Formalności zostały dopełnione - prof. Antoni Morawski już oficjalnie prezesem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Miasto rozpisało konkurs na nowego szefa po tym, gdy z funkcji zrezygnował prof. Jerzy Langer. W konkursie, oprócz Morawskiego, wzięli udział także dr hab. Joanna Hołub-Iwan i dr hab. Walery Okulicz- Kozaryn. Obecna szefowa zarządu Katarzyna Dorywała nie spełniała konkursowych wymogów.

Profesor Morawski to specjalista w zakresie technologii chemicznej, technologii wody, ścieków i odpadów oraz katalizy i fotokatalizy. Ma również doświadczenie we współpracy z biznesem. To bardzo ważne, bo wrocławska spółka ma problemy z nowymi kontraktami. Rozwiązaniem ma być zmiana właściciela.

więcej o dorobku naukowym nowego prezesa przeczytacie TUTAJ

Jak ostatnio informowaliśmy, w najbliższych tygodniach EIT+ zostanie przekazane ministerstwu nauki - bezpłatnie. W zamian ośrodek na Praczach Odrzańskich będzie dotowany z centralnej kasy i stanie się częścią Narodowego Instytutu Technologicznego, którego stworzenie zapowiada rząd.

Głosowanie nad uchwałą przekazującą udziały odbędzie się podczas marcowej sesji rady miasta. Po przejęciu EIT+ to ministerstwo, a później Narodowy Instytut Technologiczny będą odpowiedzialni za finansowanie ośrodka badawczego na wrocławskich Praczach Odrzańskich. Chodzi o około 20 mln złotych.

Niedawno pisaliśmy też, że Rada Nadzorcza spółki powołała na wiceprezesa Mateusza Wilczyńskiego - adwokata, przez ostatnie lata menadżera w jednej z największych kancelarii prawnych we Wrocławiu. Doradzał spółkom, ale także  zajmował się restrukturyzacją podmiotów gospodarczych.

W ostatnich miesiącach coraz głośniej mówiło się o problemach finansowych EIT+, z kolei prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz nie ukrywał w rozmowie z Radiem Wrocław, że jest gotowy przekazać spółkę pod władze centralne. EIT+ jest w sporym kryzysie - brakuje pieniędzy na utrzymanie laboratoriów, nie ma też wystarczającej liczby zleceń. W centrum pracuje 80 naukowców. Miejsca jest dla 500. Jest jednak szansa, że do spółki trafią kanadyjscy naukowcy.

Więcej na temat kanadyjskich naukowców:

Zobacz także:

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.