Prokuratura chce obniżenia kary za spalenie kukły Żyda. Komentarz Rafała Dutkiewicza
Aktualizacja 11:00:
Rafał Dutkiewicz napisał na swoim Facebooku:
Nie zaostrzenia, a złagodzenia kary chce prokuratura dla Piotra Rybaka. Mężczyzna został skazany za to, że podczas ubiegłorocznej manifestacji zorganizowanej przez ONR spalił kukłę symbolizującą Żyda. W listopadzie sąd wydał znacznie bardziej surowy wyrok niż ten, o który wnioskowała prokuratura (KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ). Zamiast 10 miesięcy prac społecznych Piotr Rybak miał bezwzględnie trafić na 10 miesięcy za kratki.
To wyrok niewspółmierny do kary - tłumaczy prokurator regionalny Piotr Kowalczyk. Dodaje,że właśnie dlatego wydano polecenie prokuratorowi rejonowemu, by ten wniósł o obniżenie wyroku. - Prokurator naszym zdaniem powinien być konsekwentny i powinien swoją akceptację wyroku dotyczącą kary 10 miesięcy pozbawienia wolności - a więc kary bardziej ostrej od tej, którą pierwotnie wnioskował do wykonania, uzasadnić. Niestety - takiego uzasadnienia nie doczekaliśmy się - dodaje Kowalczyk:
Jak tłumaczy prokurator Małgorzata Klaus wniosek o łagodniejszy wyrok to polecenie, które przyszło z góry. Dodaje, że prokuratura rejonowa i okręgowa po wstępnej analizie uzasadnienia wyroku zgodziły się z orzeczeniem. - Ale analiza dokonana przez prokuraturę regionalną była odmienna - mówi Klaus:
Jak tłumaczy prokurator regionalny Piotr Kowalczyk - nie zawsze prokuratura żąda zaostrzenia kary. - Prokurator stoi na straży praworządności. W praktyce prokuratorskiej zdarzają się apelacje na korzyść oskarżonych i kasacje na korzyść skazanych. Nie jest to sytuacja wyjątkowa - mówi Kowalczyk:
Piotr Rybak spalił kukłę stylizowaną na Żyda w listopadzie ubiegłego roku. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie złożył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Tuż po rozprawie wyrok tak komentował na naszej antenie Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu: "Trudno mi oceniać go od strony prawnej, ale z punktu widzenia moralnego ma duże znaczenie i jest sprawiedliwy. Jest też sygnałem i ostrzeżeniem, że w Polsce, Europie i Wrocławiu mamy problem z antysemityzmem, któremu trzeba się mu przeciwstawić. Przyglądając się podobnym sytuacjom, kiedy sądy wykazywały niefrasobliwość czy zbyt łagodne podejście - w tym sensie jestem zaskoczony (KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ)
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.