Chcesz zginąć? Zatrzymaj się i żyj!
PKP rozpoczyna dzisiaj kolejną edycję akcji "Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!". Kampania jest organizowana w 23 polskich miastach, m.in. we Wrocławiu. Jak podkreślają organizatorzy, aż 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy.
Czy zawsze zatrzymujesz się przed przejazdem kolejowym?
W Polsce jest ponad 13800 przejazdów kolejowych na których dochodzi rocznie do blisko 250 wypadków z udziałem pojazdów, w których ginie średnio 38 osób, a 80 odnosi ciężkie obrażenia.
Przyczyną tych zdarzeń jest zignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „Stop” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami.
Codziennie na polskie tory wyjeżdża blisko 6500 pociągów. Wypadki na przejazdach i z udziałem pieszych przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych w 2012 r. spowodowały opóźnienia ponad 3 tysięcy pociągów, każdego dnia średnio na prawie 50 minut. Oznacza to, że codziennie prawie 10 pociągów ma niemal godzinne opóźnienie.
Kampania „Bezpieczny przejazd…” prowadzona jest przez cały rok. To przede wszystkim działania edukacyjne (spotkania z dziećmi w szkołach, szeroko zakrojona kampania informacyjna zarówno w mediach jak i na plakatach i ulotkach), egzekwowanie prawa („Bezpieczny poniedziałek”).
ZOBACZ TEŻ:
Zderzenie auta z pociągiem (FILM)
Pijany maszynista sprawcą wypadku?
Przejazd grozy (ZOBACZ ZDJĘCIA)
Przejazd kolejowy z dzwonkiem
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.