O Polityce Surowcowej Państwa na Uniwersytecie Wrocławskim [ZDJĘCIA]

Filip Marczyński, PIG, PIB | Utworzono: 2018-03-28 11:43 | Zmodyfikowano: 2018-03-28 11:44
O Polityce Surowcowej Państwa na Uniwersytecie Wrocławskim [ZDJĘCIA] - (fot. Andrzej Owczarek)
(fot. Andrzej Owczarek)
O Polityce Surowcowej Państwa na Uniwersytecie Wrocławskim [ZDJĘCIA] - 0
O Polityce Surowcowej Państwa na Uniwersytecie Wrocławskim [ZDJĘCIA] - 1
O Polityce Surowcowej Państwa na Uniwersytecie Wrocławskim [ZDJĘCIA] - 2

Jednym z tematów jest rekultywacja i remediacja terenów poprzemysłowych. Uczestnicy dyskutują o tym, jak nie odbierać naturze wciąż nowych terenów pod przemysł, by potem je rekultywować, ale stosować dłuższą perspektywę. Można już w momencie powstania zakładu przemysłowego decydować, co w jego miejscu pojawi się po zakończeniu działalności.

- Po zakończeniu eksploatacji kopalni może na przykład w jej miejscu powstać inny zakład, niekoniecznie trzeba ten teren zazieleniać - mówi dr Jan Skowronek, dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Koniecznie jednak takie działania muszą być prowadzone w porozumieniu z samorządowcami i w zgodzie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Projekt PSP stanowi podstawę do podjęcia dalszych prac nad polityką surowcową państwa. Zawiera plan działań niezbędnych do świadomego oddziaływania na gospodarkę narodową – na jej dynamikę, strukturę i funkcjonowanie, na stosunki ekonomiczne w państwie oraz na jego relacje gospodarcze z zagranicą. Kluczowym celem polityki surowcowej państwa jest wzrost gospodarczy, który jest warunkiem zapewnienia długookresowej poprawy zaopatrzenia społeczeństwa w dobra rzeczowe i usługi.

POSŁUCHAJ: Rozmowa Dnia: Mariusz Orion Jędrysek o polityce surowcowej

PSP ma stworzyć narzędzia, które pozwolą skutecznie prognozować zjawiska ekonomiczne i umożliwią elastyczną reakcję państwa na nagłe zmiany na światowym rynku surowców. Realizacja polityki surowcowej ma służyć racjonalnemu gospodarowaniu zasobami kopalin i surowców pochodzących ze źródeł wtórnych, a także wyznaczaniu kierunków badań i inwestycji geologiczno-górniczych, zgodnie z obecnym stanem wiedzy i etapem rozwoju kraju.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.