Wrocławskie nazwy ulic do zmian
Uchwała trafiła już do Rady Miasta i będzie głosowana podczas jednej z kolejnych sesji. Radny Robert Pieńkowski nie ma wątpliwości, że projekt powinien zyskać ponad partyjne poparcie: komunizm skończył się 4 czerwca 1989 roku, ale te pomniki i nazwy ulic nadal są obecne w naszym otoczeniu i powinniśmy od tego odejść.
PiS tłumaczy, że zmiana nazw ulic nie spowoduje dodatkowych kosztów dla mieszkańców, bo nowe przepisy dopuszczają, aby nie trzeba było wymieniać dokumentów. Chodzi ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Samorządy mają czas na zmianę nazw ulic do września.Jeśli tego nie zrobią to Wojewodowie - po konsultacjach z historykami IPN - będą korygować nazwy, unieważniając uchwały samorządów.
Radni PiS chcą aby zniknęła na przykład ulica 9 maja - ich propozycja to upamiętnienie w tamtym miejscu Tadeusza Różewicza. PiS chce także zmiany tabliczek na Armii Ludowej i Zygmunta Berlinga. W zamian proponujemy ulice Danuty Siedzikówny "Inki", Heleny Motykówny "Dziuńki" - mówi szef klubu PiS w radzie miasta Marcin Krzyżanowski:upamiętnić z jednej strony indywidualne losy dwóch bohaterek ale również całe środowisko Panien Wyklętych, które były takim wyrazistym elementem drugiej konspiracji, czyli walki z totalitarnym reżimem komunistycznym
Do zmiany - według IPN - we Wrocławiu są także ulice Kujbyszewska i Patriotów.
Przeczytaj więcej:
//www.radiowroclaw.pl/articles/view/52275/SLD-zmienilo-nazwe-ulicy-Interweniowala-policja
//www.radiowroclaw.pl/articles/view/61503/Na-Dolnym-Slasku-trwa-dekomunizacja-nazw-ulic
//www.radiowroclaw.pl/articles/view/58037/Zmienia-nazwy-blisko-stu-ulic-na-Dolnym-Slasku-1
//www.radiowroclaw.pl/articles/view/57387/Rozmowa-dnia-Wojewoda-o-dekomunizacji-150-do-zmiany
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.