Postacie ze zdjęcia obrazującego Zbrodnię Lubińską na 20-złotówce
Prezydent Lubina od siedmiu lat zabiegał, by NBP upamiętniło zamordowanych przez zomowców uczestników pokojowej demonstracji z 31 sierpnia 1982 roku.
Dopiero po skandalu, gdy historyczne zdjęcie - bez zgody autora - wykorzystała do reklamy firma produkująca wódkę, zapadła taka decyzja o włączeniu takiej tematyki do planu emisyjnego monet okolicznościowych.
Prezydent Lubina, Robert Raczyński: - W ramach planu emisji monet okolicznościowych na rok 2017, zaplanowano emisję "35 rocznica zrywu wolnościowego w Lubinie". To będzie nominał dwudziestozłotowy, srebro o próbie 925, stempel lustrzany, nakład 20 tysięcy egzemplarzy.
Prezes NBP poprosił jednocześnie, by to mieszkańcy Lubina zadecydowali o ostatecznym wyglądzie monety. Prezydent miasta już zapowiedział, że to zadanie powierzy Krzysztofowi Raczkowiakowi, autorowi najsłynniejszego zdjęcia obrazującego dramat, jaki rozegrał się na ulicach Lubina w ostatnim dniu sierpnia 34 lata temu.
- Autor zdjęcia obrazującego Zbrodnię Lubińską w szoku
- Zarzuty dla kobiety odpowiedzialnej za skandaliczną reklamę
- Spór ws. zdjęcia Zbrodni Lubińskiej w reklamie wódki rozstrzygnięty przez sąd
Srebrna dwudziestozłotówka ukaże się za rok - właśnie w sierpniu, czyli w 35 rocznicę tragedii. Będzie normalnym środkiem płatniczym, choć ze względu na zaledwie dwudziestotysięczny nakład zapewne wzbudzi zainteresowanie głownie kolekcjonerów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.