Parkowanie we Wrocławiu od dziś w soboty bezpłatne. Co na to kierowcy?
Sprawdziliśmy jak sprawę oceniają kierowcy z okolic Placu Grunwaldzkiego:
Opłaty obowiązywały będą wyłącznie dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 18, soboty będą zaś traktowane na równi z dniami świątecznymi i wolnymi od pracy - bez opłat. Wczoraj operator strefy rozpoczął prace przy zmianie oprogramowania parkomatów, równolegle z nimi trwa dostosowywanie do nowych przepisów treści tabliczek informujących o opłatach - informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.
Uchwała została podjęta w połowie czerwca. Przypomnijmy, że już wcześniej opłaty w dni wolne od pracy zniosło już wiele miast w całym kraju, w tym Kraków, Warszawa, czy Katowice. Także w związku z wyrokami sądów administracyjnych, które orzekły, że brakuje do podstawy prawnej. Nasza akcja trwała kilka tygodni - do zniesienia opłaty przekonywaliśmy radnych i urzędników. Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu to ponad 3,5 tysiąca miejsc, ale roczny zysk magistratu z sobotniego parkowania to zaledwie 600 tys. zł.
Podczas głosowania wszyscy rajcy byli "za". Z wyników głosowania cieszy się Rafał Czepil z PiS:
"Za" był także Paweł Rańda z klubu Rafała Dutkiewicza, chociaż nie ukrywał swoich wątpliwości:
W Katowicach o 16.30, w Gdańsku o 17.00, w Warszawie, Gdyni i Łodzi o 18.00, a w Krakowie o 20.00. O tych godzinach w piątki weekend zaczynają miejskie parkingi w największych miastach w Polsce. Ale nie we Wrocławiu - tak pisaliśmy w połowie kwietnia. Radio Wrocław rozpoczęło wówczas walkę o to, by obowiązkowe opłaty za postój w strefie płatnego parkowania w soboty zostały zniesione.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, orzekł, że pobieranie tego typu "daniny" nie ma podstawy prawnej. Jeden z wrocławian poszedł o krok dalej - zapłacił za sobotnie parkowanie w centrum miasta, a potem domagał się zwrotu pieniędzy. Chodziło o... 50 groszy. POSŁUCHAJ...
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.