Wałbrzych wciąż tonie w długach (ZOBACZ RANKING)
Wałbrzych jest najbardziej zadłużonym miastem na prawach powiatu w Polsce. Tak wynika z rankingu, które co roku publikuje „Wspólnota”, pismo poświęcone samorządom. Według zestawienia długi miasta wynoszą prawie dziewięćdziesiąt procent jego rocznych dochodów. Specjaliści „Wspólnoty” ten stan określają jako co najmniej niepokojący. Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego ratusza podważa natomiast wiarygodność tego rankingu:
Przedstawiciele ratusza przyznają, że sytuacja jest trudna i związana z wieloletnimi inwestycjami. Mówi rzecznik urzędu miejskiego, Arkadiusz Grudzień:
Miasto od dwóch lat pożycza pieniądze. Emituje obligacje, zaciąga kredyty, sprzedawało nawet swoje wierzytelności.
Wśród miast wojewódzkich na czwartym miejscu z poziomem zadłużenia sześćdziesięciu czterech procent jest Wrocław.
Zadłużenie miast na prawach powiatu (wg „Wspólnoty”)
- Wałbrzych 89,15 %
- Elbląg 66,04
- Żory 61,29
- Koszalin 60,10
- Płock 60,04
- Słupsk 57,27
- Włocławek 55,64
- Przemyśl 53,23
- Tarnobrzeg 51,31
- Leszno 51,09
Pełen ranking można znaleźć: TUTAJ
O kłopotach finansowych Wałbrzycha informowaliśmy już wcześniej.
Przeczytaj: Wałbrzych: Pusto w kasie, trzeba znów pożyczać
Ubiegły rok dla finansów miasta był przełomowy. Wałbrzych po raz pierwszy w historii wydał więcej niż osiemset milionów złotych (konkretnie 871 mln złotych), bardzo dużo przeznaczając na inwestycję. Dochody miasta zamknęły się kwotą 636 mln złotych, do zbilansowania budżetu zabrakło 234 mln złotych. Deficyt spory, dlatego w końcówce roku gmina bardzo pilnie potrzebowała pieniędzy. Pozyskała je z rynku zaciągając kolejny kredyt (50 mln), sprzedając wierzytelności (40 mln zł) oraz emitując obligację. Ogólny dług gminy przekroczył już poziom pół miliarda złotych, a pod koniec tego roku ma już sięgnąć do poziomu 590 mln złotych.
Warto dodać, że jeszcze w końcówce 2012 roku zadłużenie gminy wynosiło 241 mln złotych. Władze Wałbrzycha tłumaczą, że takie wskaźniki to efekt szeregu inwestycji, które w mieście są realizowane na niespotykaną dotąd skale. Chodzi m. in. o projekt Starej Kopalni, dokończenie budowy Aqua-Zdroju, remonty najwonniejszych ulic miasta oraz budowę mieszkań komunalnych.
Wałbrzych to nie jedyne miasto, które musi pożyczać pieniądze w tym roku. Staranie o kredyt zapowiedział już nowy burmistrz Kłodzka, taki scenariusz bardzo prawdopodobny jest także w Głuszycy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.