Roman usycha! Wałbrzyski dąb do wymiany (ZOBACZ)
Roman idzie do wymiany. Ponad 30-letni dąb, który w listopadzie zasadzony został na rondzie wjazdowym do Wałbrzycha, niestety się nie przyjął. Po wakacjach zostanie zastąpiony nowym egzemplarzem.
Ogrodnik miejski Michael Liguz mówi, że sprowadzone z Niemiec drzewo nie było tanie. Jednak wymiana zostanie przeprowadzona w ramach gwarancji:
Mieszkańcy nazwali drzewo Roman bezpośrednio nawiązując do prezydenta Wałbrzycha, Romana Szełemeja.
PRZECZYTAJ: Chcą imienia Roman dla dębu z Wałbrzycha
Propozycja imienia powstała spontanicznie, choć dąb miał nawiązywać do herbu Wałbrzycha. Niestety, drzewo najprawdopodobniej przegrało z gradem, a potem z suszą. Mieszkańcy nie kryją swojego rozczarowania:
Trzydziestoletni dąb przyjechał do Wałbrzycha z Niemiec. O transporcie i nocnym rozładunku pisaliśmy tutaj: Posadzili nowy dąb herbowy Wałbrzycha (ZDJĘCIA, WIDEO)
POSŁUCHAJ CAŁEJ RELACJI
listopad 2014
czerwiec 2015
lipiec 2015
Najsłynniejszym drzewem Polsce jest dąb Bartek w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Ze względu na spróchniały pień trudno jest dokładnie oszacować wiek drzewa, ale naukowcy określili, że liczy sobie od 645 do 670 lat, choć według tradycji drzewo ma 1200 lat.
O wielu innych najcenniejszych drzewach sporo informacji zebrali dwaj botanicy Paweł Zarzyński i Robert Tomusiak w książce "90 drzew okazy niezwykłe".
Według ich badań imiona nosi w naszym kraju wiele pomników przyrody. Jest nim dąb Chrobry z Piotrowic koło Przemkowa na Dolnym Śląsku. Wg szacunków ma 757 lat. Nazwa pochodzi od przydomku pierwszego polskiego króla. Według legendy pod tym dębem (raczej w tym miejscu) miał on spotkać się z przyjaźnie do niego nastawionym niemieckim cesarzem-wizjonerem Ottonem III w 1000 r. Oczywiście dąb Chrobry w tamtym czasie jeszcze nie istniał. Z tym drzewem wiąże się także
inna, znacznie młodsza anegdota. Otóż, gdy w latach 70. XX w. dokonywano podziału administracyjnego Polski na 49 województw, jakoby za sprawą tego drzewa wywiązał się ostry spór między władzami Zielonej Góry a Legnicy o granicę województw. Każdy z notabli chciał, żeby Chrobry rósł na "jego" terenie. Ostatecznie dąb został w województwie zielonogórskim, ale legniczanie podobno długo nie mogli się z tym pogodzić. W 2004 r. podczas pielgrzymki leśników do Watykanu zostały zawiezione żołędzie pochodzące od Chrobrego. Po pobłogosławieniu przez papieża Jana Pawła II wyhodowano z nich 514 sadzonek uroczyście sadzonych później w wielu miejscach kraju jako "dęby papieskie". Chrobry został niedawno podpalony i teraz walczy o przetrwanie...
Imię Księżnej Anny ma licząca 350 lat lipa rosnąca w Muchwie w powiecie jaworskim. Nazwa drzewa pochodzi od imienia Anny, księżniczki świdnickiej, królowej czeskiej i rzymskiej oraz cesarzowej rzymskiej, żony cesarza Karola IV Luksemburskiego. Według legendy młoda księżniczka odznaczała się niepospolitą siłą, łamiąc w rękach podkowy niczym suche patyki. Młoda cesarzowa była przy tym osobą wykształconą, wykazywała biegłość w pisaniu, utrzymywała kontakty z licznymi artystami, korespondowała m.in. z Petrarką, była zaliczana do najpiękniejszych kobiet swoich czasów. Jest pochowana na praskich Hradczanach, w katedrze św. Wita.
Natomiast jako najstarsze na świecie drzewa najczęściej wymienia się sosny ościste w Stanach Zjednoczonych osiągające wiek niemal 5 tys. lat. Obecnie najstarszym żyjącym okazem tego gatunku jest drzewo liczące co najmniej 4700 lat. Rośnie on w Kalifornii.
Najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku - jest to cis z Henrykowa Lubańskiego liczący 1280 lat.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.