Wielkie korki na DK8: Ciężarówka wjechała w... (ZDJĘCIA)
W Kobierzycach ciężarówka zderzyła się z bojowym wozem piechoty. Opancerzony pojazd był przewożony na lawecie. Na wysokości Kobierzyc laweta została uderzona przez inny pojazd, BWP przesunął się tak, że przed dalszą jazdą należało go ustawić z powrotem w prawidłowej pozycji. Na czas akcji w miejscu zdarzenia wprowadzono ruch wahadłowy. Utworzyły się gigantyczne korki. W kierunku Kłodzka już w Magnicach. BWP zjechał z lawety, a następnie został na nią ponownie wprowadzony.
Jak się dowiedziało Radio Wrocław, transport pojazdów wojskowych zmierzał z poligonu w Żaganiu do Kłodzka. Zawinił kierowca TIR-a (cywil) przewożący wojskowy sprzęt, który nie zachował należytej ostrożności. Został ukarany przez policję mandatem w wysokości 500 zł.
W końcu wozy naszej armii po porannych kłopotach dotarły już do Kłodzka.
„Rajd Dragonów” na Dolnym Śląsku Pierwszy konwój amerykańskiego wojska, kolumna pojazdów z 2. Regimentu Kawalerii US Army, jedzie z krajów bałtyckich do bazy w Niemczech. W poprzek Polski będą jechać przez kilka dni. Przejadą także przez Dolny Śląsk. "To operacja wojskowa. Ze względu na bezpieczeństwo żołnierzy nie możemy zdradzić konkretnej trasy przejazdu i godzin, o których pojazdy będą pojawiać się w konkretnych województwach" - mówi Radiu Wrocław Agnieszka Jakowiecka z biura prasowego ambasady amerykańskiej w Warszawie. WIĘCEJ |
Bojowy wóz piechoty (BWP) – uzbrojony i opancerzony pojazd bojowy, zwykle gąsienicowy, przeznaczony do przewożenia żołnierzy piechoty zmechanizowanej na polu walki i jej wsparcia ogniowego. Bojowe wozy piechoty wykształciły się w połowie lat 60. XX w. w drodze rozwoju gąsienicowych transporterów opancerzonych. Pierwszą konstrukcją tego typu był radziecki BMP-1 wprowadzony na uzbrojenie w 1966.
Wideo: Marcin Jakubowski
Bojowe wozy piechoty buduje się przede wszystkim jako pojazdy gąsienicowe, dzięki czemu mają ruchliwość podobną do czołgów, którym mogą towarzyszyć w ataku. Dzięki zdolnościom do poruszania się w trudnym terenie nadają się do prowadzenia walki we wszystkich warunkach, w jakich można użyć czołgów – zwłaszcza w szykach pododdziałów desantowych i rozpoznawczych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.