"Serce twoje wydało!” Narodowe Czytanie "Balladyny"
Imprezy organizowane są w całym kraju, a nawet daleko poza jego granicami. Już Wiele z nich, z powodu epidemii, zostało przeniesionych do sieci, jest jednak kilka które odbywają się klasycznie. Impreza odbywa się w ponad 100 różnych miejscach. Wszystko po to by zachęcać do czytelnictwa i sięgania po narodową klasykę. Jak tego dokonać? Aktorzy i zaproszeni goście przebrani w stroje z epoki, zachęcają przechodniów do wspólnego czytania i zabawy, odgrywają sceny z dramatu, śpiewają go i interpretują na wiele rożnych sposób, a nawet czytają Słowackiego po Słowacku:
W Wałbrzychu zobaczyć można rękopis Balladyny, na Wrocławskim rynku sceny z dramatu odegrają aktorzy Teatru Polskiego, a przed Narodowym Forum Muzyki zaplanowano koncert "Narodowe Czytanie po wrocławsku". Na atrakcję mogą liczyć także turyści, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, na przykład pod Ślężą:
- Najpierw spotkamy się w rynku, tam będziemy czytać fragmenty, będą scenki dramowe. Następnie uroczysty korowód przejdzie przez miasto ulicą Słowackiego, a jakże i zakończymy wydarzenie przy pomnik twórców ślężańskich. Temu wszystkiemu będą towarzyszyły niespodzianki. - przekonywał Michał Hajdukiewicz z Ślężańskiego Ośrodka Kultury.
W tym roku „Balladynę” Juliusza Słowackiego we Wrocławiu interpretowali między innymi aktorzy Teatru Polskiego. Inscenizację w Muzeum Pana Tadeusza przygotowała aktorka Agata Skowrońska, która ma nadzieję, że ta akcja zachęci młodych i starszych do sięgnięcia po ten tekst.
W jedną z ról wcielił się Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk.
Balladyna przetłumaczona została na wiele języków z całego świata, dostępna jest między innymi po koreańsku, chińsku czy arabsku, a nawet w języku ludu Igbo zamieszkującego Nigerie. Wydarzenia Narodowego Czytania trwają m.in. w DCF. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.