Dworzec w Legnicy nie dla niepełnosprawnych. PKP PLK: Lepiej wysiadać... 6 kilometrów dalej
Pociąg dojeżdża do Legnicy. Niepełnosprawny bez przeszkód wyjeżdża wózkiem na peron, ale żeby dotrzeć na ulicę prosi o pomoc konduktorkę. Ta sama znosi wózek. Wtedy inwalida siada na kamiennych schodach i... zsuwa się po kolejnych stopniach. To nie scenariusz kiepskiego horroru - takie sytuacje mają miejsce na legnickiej stacji. Kierowniczka jednego z pociągów przejeżdżających przez Dolny Śląsk podkreśla, że od kilku miesięcy ochroniarze tego dworca odmawiają jakiejkolwiek pomocy niepełnosprawnym:
- Uważam, że takie osoby są tutaj upodlone i skrzywdzone. Panu było bardzo przykro, ja miałam łzy w oczach. Każdy ma prawo wsiąść do pociągu, każdy ma prawo odbyć podróż. Tym bardziej, że kupuje bilet, jest naszym pasażerem. Zależy mi bardzo, żeby tę sprawę jakoś tutaj rozwiązać, bo taka sytuacja nie powinna mieć miejsca - tłumaczy kierowniczka pociągu.
Od pięciu lat znoszeniem niepełnosprawnych na wózkach po kamiennych schodach przy wyjściach z peronów zajmowali się ochroniarze. Od rozpoczęcia remontu hali peronowej zmieniła się jednak firma.
Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich przyznaje inwalidzi mają prawo czuć bezsilność:
- Z góry na dół? To słyszałem o takich sytuacjach, że takie osoby wręcz "zjeżdżają" po tych schodach. W przeciwnym kierunku nie potrafię sobie tego nawet wyobrazić. Drużyny konduktorskie wielokrotnie słyszały pretensje, a to nie wobec nich one powinny być zgłaszane - tłumaczy Rodak.
A przypomnijmy, że miała być winda, potem kolejarze obiecywali specjalną platformę, schodołazy... Potem przez ostatnich pięć lat osoby, które nie mogą się poruszać na własnych nogach, były znoszone z wózkami przez ochroniarzy. Okazuje się jednak, że teraz inwalidzi nie mogą liczyć nawet na taką pomoc.
Rzecznik PKP PLK, Mirosław Siemieniec sugeruje, by podróżni na wózkach zamiast w Legnicy wysiadali... na stacji w Jezierzanach oddalonej o 6 kilometrów:
- Według informacji, które są podawane pasażerom stacja Legnica nie zapewnia obsługi osób na wózkach. Ten dylemat zostanie rozwiązany dzięki modernizacji stacji, która jest już realizowana. Najbliższa stacja to jest przystanek obok Legnicy, gdzie takie warunki istnieją - dodaje Mirosław Siemieniec.
Nieoficjalnie wiadomo, że remont hali peronowej przedłuży się przynajmniej do marca. W jednym z dolnośląskich plebiscytów budynek legnickiej stacji... ubiega się o tytuł "Dworca roku 2020".
Czytaj więcej: Wydali na dworzec za 13 mln zł i zapomnieli o niepełnosprawnych
Posłuchaj materiału:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.