Odkrycie z XV wieku! Średniowieczne malowidła w Pastuchowie
- To może być ważne odkrycie dla parafii - mówi Andrzej Dobkiewicz ze Świdnickiego Portalu Historycznego.
Malowidła to zarówno wzory roślinne jak i fragmenty postaci. - Przed nami dużo pracy - mówi konserwatorka Katarzyna Brzozowska, która odsłoniła malowidła.
Świdniccy historycy spróbowali odszyfrować fragment gotyckiego napisu. - W połączeniu z jego lokalizacją wiele wskazuje, że na sklepieniu namalowano apostołów - mówi Andrzej Dobkiewicz.
Aby dotrzeć do malowideł trzeba było wykonać blisko 50 odkrywek. Nie wszystkie uda się ocalić. Kościół w Pastuchowie przez lata przechodził szereg napraw. Czasem tynk ledwie się trzyma. Z pewnością niektóre malowidła ucierpiały też w procesie regotyzacji. Prace konserwatorów pokazały, że są częściowo skute, co nie zdarza się często.
Prace będą kontynuowane prawdopodobnie w przyszłym roku. Aby całkowicie odkryć malowidła i zabezpieczyć je na przyszłość - będzie potrzebny wkład finansowy. Swoją pomoc zaoferował burmistrz Jaworzyny Śląskiej. Konserwatorzy i proboszcz będą też szukać dodatkowych źródeł finansowania.
MALOWIDŁA:
- Wzory roślinne. Zlokalizowane na łukach apsydy.
- Apsyda. Fragment malowidła na sklepieniu. Wprawne oko dostrzeże dłoń, a nawet kontury twarzy postaci. Dalej ukazują się linie szat. Prawdopodobnie część większego malowidła obejmującego całe sklepienie apsydy. Konserwatorzy obawiają się, że może brakować fragmentu. W tej części kościoła miał bowiem spaść niewybuch, który zrobił dziurę w dachu.
- Prezbiterium. Fragment średniowiecznego malowidła na sklepieniu. Zdaniem świdnickich historyków napis o kroju gotyckim świadczący o pochodzeniu malowideł z XV wieku. Może przedstawiać słowo LUCAS - od świętego Łukasza. Na sklepieniu z dużą dozą prawdopodobieństwa może być namalowanych czterech apostołów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.