Dwanaście zdjęć robił pół roku. Aparatami z rur kanalizacyjnych
Na złotoryjskim rynku można podziwiać wystawę dwunastu zdjęć wykonanych przy użyciu rur kanalizacyjnych. Każde ze zdjęć naświetlało się pół roku! Na taki niecodzienny pomysł wpadł Dawid Rycąbel pasjonat fotografii ze Złotoryi.
- Taki aparat można wykonać z każdego przedmiotu, nawet z puszki po napoju - powstaje wtedy tzw. camera obscura - tłumaczy autor wystawy.
- Aparaty otworkowe to są pierwsze aparaty na świecie jakie powstawały. Pudełko z dziurką. Każdy może taki aparat wykonać własnoręcznie. Można zbudować z czegokolwiek, pojemnika z jakiegokolwiek przedmiotu. Zdjęcia z tego aparatu są po prostu niepowtarzalne. Każde z nich naświetlało się minimum pół roku.
Dodatkowo zdjęcia zostały wykonane w technice solarigraficznej. To znaczy, że na każdym z nich oprócz fragmentów panoramy Złotoryi widać półroczną wędrówkę słońca po niebie. Co ciekawe nigdy nie uda się uchwycić na takim zdjęciu człowieka...Autor zdjęć zamontował swoje nietypowe aparaty na wysokich budynkach, murach, latarniach i drzewach.
Chodziło o zarejestrowanie śladów wędrówki słońca... - mówi Dawid Rycąbel autor zdjęć:
- Na każdym zdjęciu widać ślady wędrówki słońca i te wędrówki różnią się od siebie, bo codziennie przez pół roku od grudnia do czerwca słońce wstaje i zachodzi w innym miejscu na horyzoncie. Według tego zdjęcia dokładnie można określić ile dni było słonecznych, a ile pochmurnych.
Na zdjęciach uchwycono złotoryjską architekturę.
Posłuchaj materiału:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.