Jak brzmi Ślęża?
W Sobótce powstaje właśnie dźwiękowa mapa Ślęży i samego miasta. Za pomocą ultra czułych mikrofonów nagrywane są dźwięki okolic, które pozwolą stworzyć przewodnik, ale także zachować specyficzny “głos” Ślęży i Sobótki dla przyszłych pokoleń - mówi dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury i pomysłodawca projektu Michał Hajdukiewicz:
Jest to projekt kulturalno-edukacyjny, ale też właśnie z taką nutą archiwizacyjną, bo dźwięki zanikają; to jest taki element, na który nie zwraca się uwagi, a mimo wszystko one tworzą nasz krajobraz i otoczenie. Koncepcja zakłada powstanie strony internetowej, na której będzie osadzona taka mapa. Chodzi o to, ażeby utrwalić zjawiska dźwiękowe Sobótki i Masywu Ślęży.
Dodaje również, że "WY-dźwieków Sobótki", to nie tylko praca nad mapą, ale także wydarzenia towarzyszące:
Odbywają się też wydarzenia kulturalne, no między innymi drugi już spacer po mieście. Poznamy trochę okolicy, zakończymy go takimi właśnie mini koncertem Michał Zygmunta. Ostatecznie 23 sierpnia spotkamy się na koncercie właśnie podsumowującym, to co się udało przez ten czas zrobić.
Po zakończeniu nagrań mapa dostępna ma być na specjalnej stronie internetowej, a baza dostępnych na niej dźwięków ma nieustannie się powiększać. Dźwiękowa mapa Sobótki, to nie jedyny projekt Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce. Nieustannie zbierają, archiwizują i publikują Oni interesujące materiały dotyczące historii Ślęży i Sobótki. Owoce ich pracy znaleźć można tutaj.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.