TOP5 dolnośląskich tras podziemnych [GŁOSOWANIE]
Codziennie można oddać głos. Zwycięża trasa, która uzbiera najwięcej głosów. Głosowanie potrwa do 15 sierpnia do godziny 15.30. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Złotoryjska Kopalnia Złota "Aurelia"
Złotoryjska Kopalnia Złota "Aurelia" została wykuta w górze św. Mikołaja w 1660 roku. To najstarsza taka kopalnia w Polsce. Dziś jest atrakcją turystyczną i swoją historią przyciąga turystów z całego kraju. Podziemna trasa to zaledwie 100 metrów korytarzy, ale zwiedzający przyznają, że pod ziemią wydaje się być zdecydowanie dłuższa. Kopalnia kryje w sobie wiele tajemnic. W odkrytym przed laty szybie wentylacyjnym mieszkają nietoperze, a badania dowiodły, że w kopalni wciąż można znaleźć złoto, którego zwiedzający bacznie wypatrują.
Kopalnia Uranu w Kletnie
Kletno w Masywie Śnieżnika. Tam znajdziemy Podziemną Trasę Turystyczną - Starą Kopalnię Uranu w Kletnie. I choć ma uran w nazwie to nie jest on wiodącym pierwiastkiem w kopalni. Dziś mówi się, że spokojnie można tam znaleźć przynajmniej połowę tablicy Mendelejewa. Na szczęście turystom nic nie grozi, a promieniowanie w trasie jest nawet mniejsze niż tło na zewnątrz. W Kletnie dawniej wydobywano żelazo, srebro i miedź. Sama kopalnia liczyła 20 sztolni, miała 3 szyby, a łącznie wyrobiska rozciągały się na ponad 37 kilometrów. Turyści poruszają się na odcinku 400 metrów, zwiedzanie trwa około 45 minut, ale tylu kolorów co w Kletnie, próżno szukać gdzie indziej. Dla odważnych istnieje możliwość zwiedzania innej części obiektu pod opieką grotołazów. Wówczas zwiedzanie może trwać nawet 5 godzin.
Podziemia zamku w Prochowicach
Wokół podziemi rozciągających się w okolicach Zamku Rycerskiego w Prochowicach od dziesięcioleci narasta wiele mitów i legend. Jeszcze pod koniec ub. wieku zabytek nie był strzeżony - mimo tabliczek z zakazami mógł tam wejść każdy. I tunele były obiektem zainteresowania różnej maści poszukiwaczy. Jedna z teorii zakładała, że zasypana część korytarzy prowadzi poza miasto. Od wielu lat zamkiem zajmuje się prywatny inwestor. Co istotne - zamek można zwiedzać. Za darmo.
Kopalnia Podgórze
Dziesiątki kilometrów podziemnych korytarzy w Kowarach i okolicach to pamiątka po górnictwie, które rozwijało się w Kowarach od kilkuset lat. Były tam kopalnie żelaza, miedzi, fluorytu i oczywiście te najsłynniejsze, uranu. Zdjęcie pochodzi z trasy ekstremalnej.
Wrocławskie schrony
Na górze jeden z najsłynniejszych wrocławskich placów, na dole, 6 metrów pod ziemią - wielkopowierzchniowa betonowa budowla z czasów II wojny światowej. Schron przeciwlotniczy pod placem Solnym został zaprojektowany przez Richarda Konwiarza. Dziś znajduje się w nim Moviegate - muzeum kina i historii w jednym
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.