Nie tankuj podwójnie
Do kogo kierujemy przekaz?
Kampania przeprowadzona będzie we Wrocławiu i adresowana jest przede wszystkim do kierowców. Odbiorcą kampanii są także ci, których bezpieczeństwo jest w dużym stopniu zależne od kierującego pojazdem (pasażerowie - rodzina, znajomi).
Jaki jest cel kampanii?
Wiedza o zgubnym wpływie alkoholu u kierowców oraz o unormowaniach prawnych związanych z prowadzeniem pojazdów wydaje rozpowszechniona i znana. Jednak końcówka każdego weekendu przynosi informacje o "pladze" pijanych kierowców na polskich drogach.
Z jednej strony mamy ciągły problem z kierowcami, którzy "siadają za kierownicę" bezpośrednio po wypiciu. Jedni robią to z niefrasobliwości, słabej wyobraźni, czyli z przysłowiowej "głupoty" - licząc, że nic się nie stanie, mnie nie złapią itp. Z drugiej strony - z przeprowadzonej analizy sytuacji - daje się zauważyć dość powszechny w Polsce problemem niewiedzy kierujących pojazdami o tym, że alkohol wypity kilka godzin wcześniej ("impreza dzień wcześniej") skutkuje utrzymywaniem się alkoholu w organizmie nawet kilkanaście godzin po wypiciu. Bardzo ostrożnie trzeba też traktować wypijanie teoretycznie "bezpiecznych" ilości alkoholu (małe piwo, kieliszek wina itp.).
Podstawowe cele kampanii
Pierwszym celem konsekwentne upowszechnianie "znanej prawdy" o wzajemnie wykluczających się sytuacjach – piciu alkoholu i prowadzeniu pojazdu.
Drugim celem jest upowszechnienie wiedzy o wielogodzinnym utrzymywaniu się alkoholu w organizmie.
Trzecim celem jest rozpropagowanie samodzielnego badania się alkotestem lub alkomatem.
Komunikacja
Hasło kampanii – Nie tankuj podwójnie.
Propagujemy jednoznaczny stan trzeźwości w trakcie jazdy samochodem lub innym pojazdem. Rozwiązanie graficzne jest proste i jednoznaczne w przekazie. Bez drastycznych elementów, odwołujące się raczej do "zdrowego rozsądku" i świadomości oraz przestrzegania prawa. Nie ma szokowania obrazem, a cała kampania oparta jest na motoryzacyjnym elemencie i krótkim, jednoznacznym przekazem tekstowym.
Rozdawanie alkotestów i ulotek na wrocławskim Rynku połączone będzie z atrakcjami związanymi z motoryzacją. Będą to symulatory samochodów (stacjonarny pojazd, jazda i wyścigi wirtualne) wraz z możliwością symulacji jazdy pod wpływem alkoholu (tzw. alkogoogle). Chcemy zorganizować symulacyjne jazdy, konkurs wyścigów oraz działania edukacyjne. Planujemy także współpracę z drużyną WTS Betard Wrocław, która jak tylko im terminarz rozgrywek pozwoli, uatrakcyjni wydarzenie i włączy się w promowanie bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.
Celem tego działania jest upowszechnienie samokontroli i propagowanie samodzielnego badania się alkotestem lub alkomatem – świadczącego o odpowiedzialności kierującego za siebie i innych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.