PKW na podstawie danych z 100 proc. obwodów: Andrzej Duda pozostanie Prezydentem Polski na drugą kadencję
GODZINA 20:00
PKW na podstawie danych z 100 proc. obwodów: Andrzej Duda - 51,03 proc., Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.
GODZINA 17:20
PKW podała wyniki wyborów prezydenckich z 99,99 proc. obwodów. Prezydent Andrzej Duda otrzymał 51,08 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,92 proc.
GODZINA 14:20
Na podstawie danych PKW z 99,98 proc. obwodów: Andrzej Duda - 51,12 proc., Rafał Trzaskowski - 48,88 proc. Andrzej Duda zdobył 10 mln 426 tys. 514 głosy, to jest 51,12 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 968 tys. 939 głosów, to jest 48,88 proc. - wynika z informacji podanych na internetowej stronie PKW na podstawie danych z 99,98 proc. obwodów. Według danych z 99,98 proc. obwodów frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 67,97 proc.
GODZINA 10:00
Jak podało PKW, nie ma szans by Rafał Trzaskowski odrobił straty do, prowadzącego w nieoficjalnych wynikach, Andrzeja Dudy. Głosów z brakujących komisji jest po prostu zbyt mało, by załatać tę różnicę.
GODZINA 8:10
Polska Komisja Wyborcza podała wyniki z niemal wszystkich obwodów. Brakuje jedynie protokołów z 9. komisji. Z zebranych danych wynika że kandydat wspierany przez PiS, Andrzej Duda, otrzymał 51,21 proc. głosów. Z kolei kandydat KO, Rafał Trzaskowski, zdobył 48,79 proc. głosów.
GODZINA 6:30
Wzrasta przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim. Tak wynika z drugiego sondażu late poll, które firma Ipsos wykonała dla TVP, TVN i Polsat. Obecnie popierany przez PiS kandydat uzyskał 51 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski, kandydat KO, 49 proc.
GODZINA 00:01
Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 50,8 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,2 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.
GODZINA 21.00
Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,4 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Według Ipsos wynik ten od ostatecznych wyników PKW może się różnić o ok. 2 pkt. proc. Według wstępnych danych frekwencja wyniosła 68,9 proc. Około godziny 1:30 spodziewane są wyniki late poll, które są dokładniejsze.
- Dziękuję z całego serca wszystkim moim rodakom – powiedział Andrzej Duda po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników. - Obiecuję, że Pałac Prezydencki nadal będzie otwarty dla ludzi o różnych poglądach, różnych przekonaniach - mówił prezydent podczas wieczoru wyborczego w Pułtusku.
✌️???????? PREZYDENT POLSKICH SPRAW @AndrzejDuda pic.twitter.com/v21M2gvbOd
— #DUDA2020 (@AndrzejDuda2020) July 12, 2020
Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników głosowania wyraził nadzieję, że po przeliczeniu głosów wygra wybory prezydenckie. - Mówiliśmy o tym, że będzie blisko i jest blisko, ale jestem absolutnie przekonany, że zwyciężymy. Wystarczy tylko policzyć głosy - dodał. Podkreślił, że "ta noc będzie nerwowa dla wszystkich w Polsce".
Wieczór wyborczy po II turze wyborów prezydenckich - oglądajcie #NaŻywo!https://t.co/Ey05auK64L
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) July 12, 2020
Po ogłoszeniu sondażowych wyników, wśród działaczy Prawa i Sprawiedliwości uczestniczących w wieczorze wyborczym zorganizowanym w Starym Klasztorze we Wrocławiu wybuchła euforia.
- mówiła posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka. Poseł Jacek Świat liczy na to, że ta przewaga jeszcze się powiększy.
Politycy Koalicji Obywatelskiej na sondażowe wyniki wyborów czekali w biurowcu Concordia na Wyspie Słodowej. Senator Alicja Chybicka nie traci nadziei i jest przekonana, że ostatecznym zwycięzcą będzie Rafał Trzaskowski.
Szef Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku, europoseł Jarosław Duda, jest przekonany, że jeszcze wszystko może się wydarzyć.
GODZINA 18:30
- Na godz. 17.00 frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 52,1 procent - poinformowała PKW. Dwa tygodnie temu, podczas pierwszej tury wyborów, frekwencja o tej godzinie była na poziomie 47,89 procent. W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 procent.
GODZINA 15:00
W niedzielę do godz. 12.00 w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosowało 25,69 proc. uprawnionych mieszkańców miast i 23,32 proc. mieszkańców wsi. Dwa tygodnie temu frekwencja na godz. 12 wyniosła w miastach 25,53 proc., a na wsi 21,91 procent.
fot. P. Dzwonkowska
GODZINA 13:30
- Frekwencja w wyborach prezydenckich w II turze na godz. 12 wyniosła 24,73 procent, na Dolnym Śląsku 24,10 procent - podała PKW.
Przed dwoma tygodniami w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że w II turze do godz. 12 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu. Pięć lat temu w drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich, które odbyły się 24 maja, frekwencja na godz. 12 wyniosła 17,40 proc.
GODZINA 11:30
Na Dolnym Śląsku głosowanie przebiega sprawnie. Wrocławianie, którzy już zdecydowali się oddać głos namawiają innych, aby zrobili to samo:
We Wrocławiu uprawnionych do głosowania jest 477 828 osób, w całej Polsce ok. 30 mln obywateli.
GODZINA 9:30
Komisja obwodowa numer 162 przy ulicy Wałbrzyskiej we Wrocławiu. Zdjęcie: R. Tomkowicz.
GODZINA 8:00
Do czterech przypadków naruszenia ciszy wyborczej doszło w sobotę na Dolnym Śląsku – poinformował podkom. Wojciech Jabłoński z biura prasowego KWP we Wrocławiu. Dwa przypadki naruszenia ciszy wyborczej dotyczą powiatu lwóweckiego, gdzie doszło do zerwania plakatów wyborczych. Z kolei w powiecie wrocławskim nieznany sprawca uszkodził kilka plakatów. „Plakaty były albo poprzecinane, albo pozrywane” – dodał policjant. W powiecie górowskim natomiast policja otrzymała zgłoszenie o wywieszeniu plakatu już podczas ciszy wyborczej.
GODZINA 7:00
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Wyborca ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Członek komisji powinien poprosić wyborcę o zdjęcie na chwilę maseczki, aby go zidentyfikować, a następnie wyda jednostronicową kartę do głosowania, która będzie zawierała nazwiska dwóch kandydatów na prezydenta.
Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Autentyczność karty będą potwierdzały: wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (za granicą jest to pieczęć konsulatu) oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej.
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
W niedzielę głos będą mogły oddać także osoby głosujące korespondencyjnie. Będą mogły osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym są wpisane do spisu wyborców. Koperty zwrotnej nie wolno samodzielnie wrzucać do urny wyborczej, należy wcześniej przekazać ją komisji wyborczej.
Państwowa Komisja Wyborcza w dzień wyborów ma mieć cztery konferencje prasowe. Na pierwszej, o godz. 10, PKW poinformuje o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. Następnie o godz. 13.30 i 18.30 PKW będzie informować o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania. Na ostatniej konferencji, o godz. 22, PKW przekaże informacje o zakończeniu głosowania.
Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.
Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi grzywna - najwyższa: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.