Zgorzelecki szpital ma szansę na uruchomienie radioterapii
- Mam dzieję, że problemy z radioterapią się skończą i pacjenci będą mieli do niej dostęp także w Zgorzelcu i nie będą musieli jeździć do Wrocławia, Legnicy, czy Jeleniej Góry albo sąsiednich Niemiec - mówi Zofia Barczyk, dyrektor szpitala w Zgorzelcu:
- Zgorzelecki szpital prowadzi leczenie onkologiczne z wyjątkiem radioterapii. Tamtejsze amazonki zebrały 14 tysięcy podpisów za uruchomieniem radioterapii - mówi ich szefowa Dorota Gruchalska:
Mimo zapowiedzi ministra Szumowskiego dolnośląski oddział NFZ nie przygotowuje konkursu na dodatkową radioterapię w regionie. Joanna Mierzwińska, jego rzeczniczka powiedziała, że na razie konkursy na świadczenia medyczne są zamrożone.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni powinny ruszyć nowe konkursy na kontrakty, w tym kontrakt na radioterapię, o który będzie się mógł ubiegać szpital w Zgorzelcu.
- To jest dobra wiadomość - mówi Marcin Wolski, dyrektor medyczny szpitala w Zgorzelcu. Szpital ma urządzenia, a pacjenci nie mogą z nich korzystać:
Zgorzelecka radioterapia została wybudowana w 2018 roku, ale szpital nie zdążył wystąpić o kontrakt, bo w czasie kontraktowania nie był jeszcze gotowy. Przygotował cały ośrodek, a urządzenia do radioterapii umieściła tam prywatna firma.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.