Literatura w RWK: Glatz nr 2 Tomka Duszyńskiego, wrocławskie Cyberdziewczyny i Kubisiowska o Pilchu [PODCAST]
1921 rok. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zaginiona w 1916 roku Sabine Hunfeld, córka znanego importera cygar. Sprawę przejmuje kłodzka policja w osobie Franza Koschelli, szefa nowo utworzonego Wydziału Kryminalnego. Tak, tak, to już druga wyprawa na przedwojenną Ziemię Kłodzką z Tomaszem Duszyńskim. Jego kolejny – po "Glatz" kryminał retro tym razem pod tytułem "Glatz. Kraj Pana Boga" (Wydawnictwo SQN) właśnie trafił do księgarń. A stało się to w czasie gdy poprzednie ksiązki zostały nominowane do trzech nagród kryminalnych: Kryminalna Piła, Pocisku i Wielkiego Kalibru Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Z Tomaszem Duszyńskim porozmawialiśmy o godz 16.15.
O 17. czas na literaturę faktu i reporterski debiut. Naszym gościem będzie Karolina Wasielewska dziennikarka i autorka popularnego bloga „Girls Gone Tech oraz książkowego reportażu o pionierkach polskiej informatyki „Cyfrodziewczyny"(Wydawnictwo Krytyka Polityczna). W tej opowieści o akuszerkach informatyki w Polsce jest sporo wrocławianek. W PRL wiele kobiet, także z legendarnego dziś Elwro na równi z mężczyznami konstruowało i programowało pierwsze komputery. Wiele bohaterek tej książki pracowało na stanowiskach kierowniczych, dostawało nagrody za swoje projekty i wynalazki i cieszyło się uznaniem w kraju i za granicą. Tylko start-upów jeszcze nie było.
Niespełna 3 tygodnie temu polska literatura odniosła wielką stratę. Odszedł od nas Jerzy Pilch – znakomity pisarz i felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. O 17. 45 tym jaki był czy czarujący i uroczy, czy zimny i niedostępny i jakie tajemnice skrywał za zasłoną literackiej fikcji opowiedziała nam autorka książki "Pilch w sensie ścisłym" Wydawnictwo Znak czyli mocnej biografii autora "Pod Mocnym Aniołem", która powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi - Katarzyna Kubisiowska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.