Totentanz, Dzień dziecka w bibliotece, Nadzieja z naszą noblistką i przedwojenni "Skoczkowie" [LITERATURA w RWK]

| Utworzono: 2020-05-28 08:36 | Zmodyfikowano: 2020-05-30 18:14

Śmierć objęła rządy w mieście. Wśród młodzieży mnożą się samobójstwa, wrocławska policja znajduje zwłoki zamordowanych młodych kobiet, płatny zabójca rozwiązuje problemy w światku handlarzy narkotyków. Kiedy spotyka się twarzą w twarz z komisarzem Marcinem Zakrzewskim, rzuca mu wyzwanie. Na szczęście to tylko książka. Policjanci Marcin Zakrzewski, Paulina Czerny i Parol Szawczak powracają w "Totentanz", czyli trzeciej części cyklu kryminalnego „Cienie przeszłości" (wydawnictwo Bukowy Las). A o całej trylogii opowiedział autor - Mieczyslaw Gorzka.

W ramach cyklu "Bibliotekarz Poleca" porozmawialiśmy z Niną Jasianek - absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego z filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej.przy ul. Sztabowej. Bibliotekarka, która prowadzi warsztaty dla dzieci i pisze gry mobilne opowie m.in. o swoim autorskim pomyśle na "Podchody online", Wrocławskim Codzienniku Ilustrowanym, o planach bibliotek na Dzień Dziecka.

Po godz. 17.30. połączyliśmy się z Pawłem Sajewiczem. Nasz gość jest jednym z czterdziestu autorów książki-akcji zatytułowanej Nadzieja. Publikacja składa się z ponad czterdziestu tekstów - opowiadań, reportaży, wierszy, a nawet komiksu, nawiązujących do tytułowej nadziei. Wśród autorów m.in. Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Andrzeja Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator... Wydawnictwo Agora połączy publikację książki z akcją charytatywną „Nadzieja", w ramach której polscy pisarze i wiele instytucji pomagają seniorom w czasie pandemii.

A po godz. 18.00 o tym co tygrysy (czytaj: polscy czytelnicy) lubią najbardziej. Naszym gościem był Dariusz Jaroń -  reporter, dziennikarz, tłumacz, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim i... autor książek pt. "Polscy himalaiści" i "Skoczkowie" (wydawnictwo Marginesy). Ta pierwsza wydana przed rokiem była nominowaną w konkursie na Książkę Górską Roku 2019 a opowiada niezwykłą historie o z czasów tuż przed wybuchem II wojny światowej, gdy grupa polskich wspinaczy dokonała jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów w dziejach nie tylko polskiego himalaizmu. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Druga, wydana przed dwoma miesiącami, nie opowiada o Małyszu, Kamilu Stochu a nawet nie o Dawidzia Kubackim. "Skoczkowie. Przerwany lot" to poruszająca historia trojga wybitnych przedstawicieli polskiego narciarstwa: Bronek Czech był pierwszym polskim zawodnikiem światowej klasy. Staszek Marusarz – niedoszłym mistrzem świata w skokach, a jego siostra Helena miała tak wielki talent, że wróżono jej sukcesy na arenie międzynarodowej...


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.