Premier Mateusz Morawiecki z wizytą na Dolnym Śląsku
Premier przekonywał, że ta inwestycja jest symbolem przełamania niemożności realizacji dużych projektów. Przypomnijmy, że budowę stopnia wodnego Malczyce rozpoczęto w 1997 roku po powodzi. Inwestycja była realizowana przez ponad 20 lat. Prace przyspieszyły po 2016 roku, dzięki funduszom państwowym przekazanym na ten cel. Mateusz Morawiecki zadeklarował też kolejne pieniądze na dokończenie inwestycji.
Stopień wodny w Malczycach to przede wszystkim przywrócenie parametrów szlaku żeglugowego do klas międzynarodowych, przeciwdziałanie suszom, czy ochrona przeciwpowodziowa. Szef rządu opowiedział też o planach związanych z gospodarką wodną.
Z Malczyc premier Mateusz Morawiecki pojechał do Wrocławia, gdzie wziął udział w uroczystości przekazania aktu notarialnego dotyczącego nieodpłatnego przekazania gruntów pod budowę nowego szpitala onkologicznego. To ponad 22 ha ziemi wartej przeszło 18,5 miliona złotych, które samorząd województwa otrzymał od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W uroczystym podpisaniu aktu notarialnego uczestniczyli Premier RP Mateusz Morawiecki oraz marszałek Cezary Przybylski.
Premier zadeklarował, że rząd dołoży do inwestycji, której wartość szacowana jest na ok. 700 mln zł.
Marszałek województwa Cezary Przybylski podkreślił, że przekazanie gruntów to jeden z ważniejszych elementów tej inwestycji.
Obecnie urząd jest w trakcie procedury wyłaniania wykonawcy programu funkcjonalno - użytkowego dla nowego szpitala. To dokument, dzięki któremu generalny wykonawca zyska precyzyjne informacje w zakresie projektu i samej budowy szpitala, który powstanie przy zbiegu ulicy Kosmonautów i Trasy Stabłowickiej na wrocławskich Żernikach. Taka lokalizacja zapewnia dobre skomunikowanie zarówno z miastem, jak i z całym województwem dolnośląskim, dzięki możliwości dojazdu z trzech stron i bliskości autostrady A4 i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.
Oprócz szpitala powstaną w tym miejscu obszary zieleni i rekreacji dla pacjentów oraz parking na około 1800 pojazdów wraz z drogami dojazdowymi, a także obiekty techniczne. Projekt zakłada także możliwość późniejszej rozbudowy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.