TOP5 dolnośląskich grup wolontaryjnych [GŁOSOWANIE]
Wolontariusze akcji "BohaterON - włącz historię"
"BohaterON - włącz historię" - o tej akcji głośno zrobiło się cztery lata temu. Wtedy po raz pierwszy - głównie młodzi ludzie - masowo wysyłali Powstańcom Warszawskim kartki z podziękowaniami. To się później przeobraziło w stałą pomoc dla uczestników walk o stolicę: drobne zakupy, ułatwienia w dotarciu do lekarzy, czasem odświeżenie lub remont mieszkania... BohaterON - choć dotyczy Powstańców Warszawskich - narodził się i ma swoją centralę we Wrocławiu. Nasi bohaterowie rozsiani są przecież po całej Polsce, mieszkają też zagranicą. Od pierwszego dnia pandemii w Polsce wolontariusze skupili się na przygotowaniu 1400 tysiąca specjalnych przesyłek
Karkonoski Hufiec ZHP
Jeleniogórscy harcerze dowożą jedzenie, książki, wyrzucają śmieci osobom na kwarantannie, nie zostawiają nikogo bez pomocy, choć niektórych nawet nie oglądają.
Wolontariusze akcji "Złotoryja szyje"
Złotoryja szyje... ale nie tylko. Choć wszystko zaczęło się od maszyny do szycia i kilku odważnych złotoryjanek, które udowodniły, że szyć.. każdy może, ich działania szybko rozrosły się. Tylko do tej pory zaopatrzyły w środki ochrony osobistej nie tylko lokalne szpitale i służby, ale również złotoryjskich seniorów. Pomagały w zakupach i organizowały sprzęt komputerowy dla najmłodszych. Zaangażowały w działania, mieszkańców niemal całego miasta.
Akcja Widzialna Ręka - komputery dla dzieci fundacji Ogrody Edukacyjne
Skrzyknęli się, by odnowić parę komputerów wygrzebanych z własnych szaf i szuflad, a następnie przekazać je dzieciom, które nie mają sprzętu do zdalnej nauki. Pomysł na jednorazową pomoc szybko jednak przerodził się w wielką, zorganizowaną akcję Piotra Kopcińskiego, Jakuba Kiziewicza i Anny Wysockiej-Gazdy z Fundacji Ogrody Edukacyjne.
Mechanizm jest prosty (choć bardzo czaso- i pracochłonny) - dostają sprzęt komputerowy od wrocławian, a później, najczęściej w środku nocy, "stawiają je na nogi" - dezynfekują, kompletują, naprawiają, wgrywają oprogramowanie. Ostatnim elementem tej układanki są dzieciaki, które z powodu epidemii nie mają dostępu do komputerów - to do nich trafia pozyskany sprzęt. Ogrody Edukacyjne w ramach projektu "Widzialna Ręka - komputery dla dzieci", zdołały już podłączyć do sieci ponad setkę dzieci z Wrocławia i Dolnego Śląska.
Teraz zespół Ogrodów pracuje nad stworzeniem Szkoły w Sieci.
Wałbrzyska Czerwona Linia
Wałbrzyska Czerwona Linia - pod tą nazwą kryje się nowa inicjatywa wolontarystyczna, choć wśród jej wolontariuszy nie ma osoby, która już wcześniej by się nie udzielała. Tym razem połączyła ich chęć pomocy osobom, które potrzebują wsparcia, a z uwagi na obecne trudności nie mogą dać rady same. Posiłki, rozmowa, a czasem nawet drobne naprawy - nie stanowią problemu. Jak mówi drużyna Wałbrzyskiej Czerwonej Linii - w razie potrzeby, można zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. W ich działalność zaangażowali się lokalni przedsiębiorcy, którzy pomagają zarówno wspierając sprzętem, produktami, jak i finansowo. Wszyscy razem wspierają potrzebujących z całego Powiatu Wałbrzyskiego. Obecnie nawet ponad 200 osób. Już zapowiedzieli, że nawet po ustaniu epidemii - będą działać dalej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.