20. rocznica śmierci Lothara Herbsta
Po zakończeniu II wojny światowej jego rodzina, nie chciała opuszczać ukochanego Śląska, i zamieszkała w Wałbrzychu. Lothar powrócił na stałe do rodzinnego miasta w wieku 22 lat, kiedy rozpoczął studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1967 uzyskał magisterium, 8 lat później obronił doktorat.
W okresie rozkwitu struktur podziemnych zaangażował się w konspiracyjną działalność wydawniczą. Był redaktorem tygodnika "Solidarność Dolnośląska" i literackiego kwartalnika "Obecność". W II połowie lat 80-tych XX wieku Herbst przebywał w Niemczech na leczeniu, gdzie był jednym z przedstawicieli Solidarności.
W grudniu 1989 roku został współzałożycielem Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu. Kilka miesięcy później kierował już zespołem dziennikarzy, odrodzonego po bezkrwawym przewrocie roku '89, Polskiego Radia Wrocław.
Herbst wśród podwładnych uchodził za zamkniętego w sobie introwertyka. U młodszych dziennikarzy, budził uzasadniony respekt. Przez słaby wzrok, często nie rozpoznawał dobrze wcześniej znanych osób, co powiększało dystans między nim a zespołem. Lothar Herbst zyskiwał jednak przy bliższym poznaniu. Podczas spotkań zamkniętego grona znajomych, stawał się duszą towarzystwa.
Lothar Herbst zmarł we Wrocławiu 27 kwietnia 2000 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.