Koronawirus. Pracownicy z pogranicza także obejmowani kwarantanną
14:15
Niemcy zareagowali na obowiązek kwarantanny dla pracowników firm przygranicznych, którzy do tej pory mogli przekraczać granicę każdego dnia.
Władze niemieckich, przygranicznych landów zaoferowały Polakom 65 euro dziennie za pozostanie w Niemczech. Dodatek ma im pokryć koszty zakwaterowania i zachęcić do pozostania w pracy. Każdy, kto zdecyduje się po pracy wrócić dziś do Polski trafi na 2 tygodnie kwarantanny. Przepisy obowiązują od dziś i są ciosem dla wielu niemieckich fabryk. Władze Saksonii, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego oferują też pomoc finansową dla rodzin pracowników - tym razem jest to po 20 euro, dla każdego członka rodziny, który zostanie po niemieckiej stronie. Dopłaty mają choć w części złagodzić kryzys związany z zatrzymaniem w kraju tysięcy polskich pracowników niemieckich przedsiębiorstw.
8:10
Od północy pracownicy z pogranicza, codziennie przekraczający granicę z Niemcami czy Czechami, po przejściu granicy do Polski muszą iść na dwutygodniową kwarantannę. Do tej pory byli z tego zwolnieni.
O szczegółach mówi Andrzej Torbicz ze straży granicznej w Zgorzelcu:
Osoby skierowane na kwarantannę nie mogą wrócić do pracy przez dwa tygodnie. Sytuacja ta jest problemem także dla polskich pracodawców, których część pracowników mieszka po drugiej stronie granicy czy to w Czechach czy Niemczech.
- Problem ma m.in. szpital w Zgorzelcu – mówi dyrektor Zofia Barczyk:
Po niemieckiej i czeskiej stronie granicy pracuje około 20 tysięcy Dolnoślązaków. Niektórzy pracodawcy oczekują od nich, ze zostaną za granicą, inni przyjmują decyzję o kwarantannie ze zrozumieniem.
Rozłąka z rodziną w czasie zagrożenia epidemicznego to jednak trudna decyzja mówi o tym jeden z pracowników:
Obowiązek kwarantanny nałożony na wracających zza granicy wynika z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia o stanie epidemii.
Do Polski mogą wjechać obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski lub pozostają pod stałą opieką obywateli Polski, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
Polscy obywatele, którzy wracają do kraju, są rejestrowani, badani i kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową; kwarantanny nie muszą odbywać m.in. kierowcy transportu kołowego i załogi pociągów.
Posłuchaj materiału:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.