Teatr Muzyczny Capitol udostępni w internecie archiwalne spektakle
Jak poinformowała Joanna Kiszkis, rzeczniczka Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu pierwszym spektaklem, jaki będą mogli zobaczyć widzowie na stronie internetowej teatru będzie "Śmierdź w górach", w reżyserii i według scenariusza Konrada Imieli i Cezarego Studniaka, który swoją premierę miał w 2006 roku. Rejestracja wideo jest z roku 2008.
"To była moja pierwsza +dyrektorska+ premiera w Capitolu. Wprawiła ona w osłupienie naszych miejskich decydentów, którzy parę miesięcy wcześniej powierzyli mi dyrektorską funkcję" - wspominaKonrad Imiela.
Spektakl opowiada o Waldemarze Jasińskim - twórcy kawałów, który świadomie wybrał izolację od świata i zamieszkał w Bieszczadach.
"Tylko taki gest daje mu pełną wolność twórczą, choć jego kawałopisarstwo staje się przez to coraz bardziej hermetyczne. Moim zdaniem dzisiejsze czasy skłaniają do postawienia pytań o to, czy nasza sztuka nie traci na jakości przez potrzebę dużego zasięgu, oglądalności i klikalności. Z drugiej strony: czy tworząc bez baczenia na odbiór naszych dzieł nie odklejamy się zbytnio od rzeczywistości? Czy naszej sztuki nie skazujemy na zatracenie?" – mówił Imiela.
Spektakl będzie można oglądać od środy do wznowienia zwykłej działalności teatru, na oficjalnej stronie Capitolu. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych. "O kolejnych tytułach, uwalnianych z archiwum teatru, będziemy informować na bieżąco" – dodała rzeczniczka.
W piątek z kolei ruszy telewizja festiwalowa 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który miał odbyć się w dniach 20-29 marca. Przegląd został odwołany, ale organizatorzy zapowiadają dokończenie konkursu piosenki i spektakli off w najbliższym możliwym terminie.
Jak poinformowała rzeczniczka Teatru Muzycznego Capitol, codziennie przez dziesięć dni, o godzinie 19, Konrad Imiela, dyrektor Capitolu i Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA, poprowadzą kilkunastominutowy show online z udziałem artystów, zaproszonych na festiwal.
„Kolejne odcinki mają nawiązywać do planowanego programu festiwalu - będzie można obejrzeć nagrane w domach artystów minirecitale, krótkie rozmowy i wypowiedzi” – przekazała.
Telewizję festiwalową można będzie oglądać w mediach społecznościowych PPA, i na stronie www.ppa.wroclaw.pl.
Specjalną ofertę online przygotowały też inne wrocławskie instytucje kultury, czasowo zamknięte w związku z epidemią koronawirusa, m.in. Narodowe Forum Muzyki i Muzeum Narodowe.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.