Koronawirus. Dolnośląskie firmy zaangażowane w walkę z pandemią
Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, szefowa Biura Prasowego KGHM-u podkreśla, że spółka może wyprodukować codziennie 20 ton środków dezynfekcyjnych.
- Udało nam się uruchomić produkcje płynu biobójczego w naszych zakładach NITROERG, ale także możemy wykonywać testy na obecność wirusa w laboratoriach Centrum Badania Jakości. Przekazaliśmy też budynek po dawnym hotelu w Głogowie do celów kwarantanny - mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.
Epidemiolodzy, lekarze a nawet samorządowcy podkreślają, że takie ilości środków ochronnych nie tylko zabezpieczą potrzeby na Dolnym Śląsku. Część preparatów ma trafić też do innych regionów naszego kraju.
Firma Faurecia z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na co dzień szyje m.in zagłówki dla producentów samochodów. Teraz będzie pomagać szpitalom i uszyje maseczki dla personelu.
Zakład planuje wyprodukować 50 tys. maseczek do końca tygodnia. Część z nich ma być bezpłatnie przekazana dla szpitala w Świdnicy (o wsparcie dla placówki apelowała niedawno prezydent Beata Moskal Słaniewska). Produkcja ruszy już jutro. Do tego celu oddelegowano specjalny, ponad 25-osobowy zespół szwaczek. Firma chce wesprzeć ochronę zdrowia i wspomóc lokalne służby. Poza świdnickim szpitalem na wsparcie mogą liczyć inne firmy i organizacje, które zgłaszają deficyt tych środków.
- Ważny jest pomysł i możliwość szybkiego wprowadzenia go w życie - twierdzi Marek Udzielak. Jego firma do niedawna specjalizowała się w produkcji i montażu okien. Teraz zajmuje się budową śluz antybakteryjnych dla oddziałów zakaźnych. Pierwsza specjalna komora została już oddana do użytku.
- Przede wszystkim szczelna i gabarytowo przygotowana do przejazdu takich łóżek. Pomysł początkowo ewaluował i stanęło na tym, że mamy do wykonania głównie przejścia, które muszą być przystosowane do przejęcia łóżek szpitalnych - tłumaczy Marek Udzielak.
Zdaniem samorządowców realizacja podobnych pomysłów nie tylko pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w czasie walki z pandemią. To również sposób na przetrwanie dla wielu małych firm.
POSŁUCHAJCIE WIĘCEJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.