TOP5 dolnośląskich metamorfoz [REAKCJA24]
Codziennie można oddać głos. Zwycięża miejsce, które uzbiera najwięcej głosów. Głosowanie potrwa do 21 marca do godziny 15.30. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Park w Bukowcu
O tym parku rozprawiała Izabela Czartoryska i pisał Geothe. W jego tworzeniu uczestniczyli górnicy z Wałbrzycha, rzemieślnicy z Jeleniej Góry i połowy Europy. Potencjał tego miejsca dostrzegł w XVIII wieku pruski arystokrata hrabia Friedrich Wilhelm von Reden. Był to człowiek zasłużony w industrializacji Śląska, był m.in. Ministrem Górnictwa i Hutnictwa w rządzie pruskim. Swojej ukochanej postanowił stworzyć miejsce wyjątkowe. W czasach PRL to śląskie dziedzictwo popadło jednak w ruinę. Dziś wygląda to wszystko już na szczęście zupełnie inaczej niż dwie dekady temu.
Sala Królewska legnickiej Akademii Rycerskiej
Sala Królewska - najbardziej okazałe wnętrze legnickiej Akademii Rycerskiej. Po wojnie polscy urzędnicy weszli do niej po raz pierwszy dopiero w 1978 roku. Wtedy nie wierzyli, że tak zrujnowany zabytek da się jeszcze odbudować. I nie chodziło o zniszczenia wojenne, ale o stan jaki - po trzech dekadach - zostawili po sobie żołnierze z czerwonymi gwiazdami na czapkach. Remont akademii trwał znacznie dłużej, a dziś Sala Królewska jest największą perłą tego miejsca.
Głogowski teatr
Po walkach o miasto w 1945 roku zostały po nim zaledwie trzy ściany i wejście z dwiema ostrzelanymi kolumnami. Przez 70 lat ruiny tego miejsca straszyły w samym centrum miasta. Wielokrotnie planowano jego odbudowę, jednak bezskutecznie. Koncepcji przez lata także było mnóstwo - Tuż po wojnie miało w nim powstać kino, później Dom Górnika, Dom Hutnika. Ostatecznie w 2016 roku rozpoczęto odbudowę Teatru rekonstruując jego wnętrze na podstawie kilku zachowanych przedwojennych fotografii, pozostawiając i umacniając przy tym oryginalne części budynku. Dzisiejszy Teatr im. Andreusa Gryphiusa w Głogowie łączy w sobie historię i nowoczesność.
Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu
fot. Patrycja Dzwonkowska/ fotopolska.eu
Pawilon, wybudowany na początku XX wieku na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia. Nie został zniszczony w czasie wojny. Był częścią wystawy Ziem Odzyskanych.W 1953 roku w pawilonie zlokalizowano Wytwórnię Filmów Fabularnych, która wykorzystywała jego pomieszczenia jako filmowe atelier. W 2009 roku Pawilon przejęło Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W maju 2013 w obiekcie przeprowadzono generalny remont, uzyskano nowe powierzchnie wystawiennicze – ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych z przeznaczeniem na ekspozycję sztuki współczesnej.
Strzegom
Wymieniając dolnośląskie metamorfozy nie sposób nie powiedzieć o Strzegomiu. Ostatnie kilka lat to spora rewolucja w obrębie centrum miejscowości. Wydano łącznie ponad 30 mln zł. Opowiadając o tej metamorfozie wspomnimy o rewitalizacji Grabiny i Starego Miasta wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych. Tuż obok przebiega jedna z największych estakad kolejowych na Dolnym Śląsku, którą niemal równocześnie z zakończeniem rewitalizacji wyremontowały Polskie Linie Kolejowe. W pobliżu - zarośla i śmietniska zamieniono na skwer z fontannami, ławkami i parkiem. Jest też inna inwestycja - nieco dalej. Demonstracyjne przedszkole - okazały, ekologiczny, niemal samowystarczalny energetycznie obiekt, który zastąpił stary tymczasowy barak.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.