Gmina Wińsko: Radni za przeniesieniem do powiatu lubińskiego
Mieszkańcy Gminy Wińsko chcą należeć do powiatu lubińskiego, bo - jak twierdzą - przy współpracy z administracją wołowską trudno mówić o rozwoju. Fatalny stan dróg powiatowych, brak pomocy w walce o pieniądze unijne - to tylko mały wycinek przykładów. Jak mówią zmiana da większą szansę na rozwój:
- A może i by było lepiej. Transport jakiś byłby, bo tam chyba bezpłatny mają. Ma niby być bezpłatny.
Z takimi zarzutami nie zgadza się Janusz Dziarski, starosta wołowski. Jego zdaniem korekta granic może być fatalna w skutkach.
- Odłączenie jednej z tylko trzech gmin Powiatu Wołowskiego - no nie ma co ukrywać, że należymy do jednego z mniejszych powiatów, choć wcale nie najmniejszych na terenie Dolnego Śląska - może w ostateczności doprowadzić do tego, że powiat ulegnie likwidacji.
- Jest kilka, może kilkanaście osób roztelepanych ze strachu, że sobie nie poradzą w nowej rzeczywistości - twierdzi wójt Wińska Jolanta Krysowata-Zielnica i dodaje: ich obawy są bezpodstawne.
- Jak istnieje taki powiat jak wołowski, to oni zawsze będą mieli jakąś dyrektorską robotę. Nie życzę sobie, aby nasi emeryci, którzy mają po 800 - 1000 złotych emerytury, składali się ze swoich PIT-ów na pensję dla starosty wołowskiego, którego nie interesuje Gmina Wińsko.
Na planowany rozwód Wińskiem mieszkańcy Wołowa patrzą z niechęcią.
- Oni więcej dostawali pieniędzy niż nasza gmina. To jest wymysł pani wójtowej. Bo Lubin lepsze propozycje im daje: lekarzy i inne. Przez to chcą się rozłączyć.
O ewentualnym włączeniu Gminy Wińsko w struktury Powiatu Lubińskiego zadecyduje minister administracji. Część ekspertów od spraw samorządowych przyznaje, że zmniejszenie liczby powiatów jedynie wzmocni takie struktury - nie tylko na Dolnym Śląsku. Nowa mapa administracyjna musiałaby jednak zakładać likwidację przynajmniej 1/3 starostw w całym kraju. Przeciwnicy zmian obawiają się końca Powiatu Wołowskiego, bo wtedy składałby się on jedynie z gminy Wołów i Brzeg Dolny.
Więcej na temat planowanego przesunięcia granic między dolnośląskimi powiatami dziś o 20:05 w Wieczorze z Radiem Wrocław.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.