Rewolucja w dzierżoniowskiej ciepłowni
Nowy piec potrafi wygenerować 5MW energii cieplnej. - Na linii zamontowano także turbinę do wytwarzania energii elektrycznej, o mocy 1MW - mówi Sławomir Kopcio z Zakładu Energetyki Cieplnej w Dzierżoniowie.
- To nie jedyne korzyści - dodaje Kopcio.
Jednym z najważniejszych uzyskanych efektów jest spadek emisji pyłu. Tradycyjne kotły na miał węglowy emitowały do 400mg (miligramów) pyłu na metr. Instalacja na biomasę emituje zaledwie 5mg, podczas gdy normy dopuszczają do 30mg pyłu na metr. W procesie spalania powstaje też nawet 10-krotnie mniej popiołu niż przy spalaniu miału węglowego.
Obecnie w ZEC w Dzierżoniowie instalacja konwencjonalna (na miał węglowy) ma moc 20MW, a w 2016 roku przeszła modernizację by ograniczyć emisję pyłów i podnieść sprawność urządzeń. Instalacja na biomasę osiąga 5MW. Spółka już złożyła wnioski na dofinansowanie na rozbudowę instalacji biomasy. Wkrótce więc wzrośnie udział energii wytwarzanej ekologicznie w stosunku do miału węglowego.
Zakład Energetyki Cieplnej w Dzierżoniowie zarządza 26 km sieci ciepłowniczej w Dzierżoniowie. Spółka obsługuje 250 węzłów cieplnych. W ostatnich latach prowadzona jest również wymiana sieci ze starej technologii kanałowej na nowe rury - tzw. pre-izolowane, co niweluje ubytki ciepła i poprawia sprawność sieci.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.