Wałbrzych: Zrobili badania dotyczące problemów społecznych. Oto wyniki
- Poświęcajmy dzieciom więcej uwagi, przynajmniej 15 minut dziennie - mówi prowadząca ankietę Adriana Wenc z Oficyny Profilaktycznej z Krakowa:
W kraju obniża się wiek, w którym dzieci po raz pierwszy sięgają po alkohol i papierosy dzieci. 30% z nich ma kontakt z używkami już w wieku 11 lat. Ponadto dzieci i młodzież uważają, że e-papierosy są nieszkodliwe. Dlaczego próbują? Bo są ciekawi, jaki smak ma alkohol czy tytoń.
Nowym problemem zgłaszanym przez nauczycieli jest coraz większy brak zainteresowania zebraniami szkolnymi. Rodzice wolą zaglądać do e-dziennika niż przychodzić na wywiadówki.
W badaniu sprawdzano też kwestie hazardu. Jednym z wyników, który wyróżnia Wałbrzych na tle kraju, jest czas spędzany w sieci. Najmniej osób spędza go do godziny, największa grupa - bo 32% ankietowanych - od godziny do 3 godzin dziennie.
- Warto na to zwrócić uwagę - dodaje Adriana Wenc:
Wiele osób w wieku 60+ niemal codziennie gra w gry losowe, ale nie liczy, ile na ten cel wydaje. Przodują sms'y i zdrapki. Z kolei 40% ankietowanych dorosłych, przyznało się, że gra ze znajomymi na pieniądze.
Na tle kraju Wałbrzyszanie wyróżnili się też chęcią do uczestnictwa w ankiecie - jednak po upewnieniu się o zachowaniu pełnej anonimowości. Rozmawiano z 500 dorosłymi osobami oraz 1000 uczniów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.