Młodzi z 60 krajów zjechali do Wrocławia na spotkania Taizé
– Zgromadziliśmy się w całej różnorodności narodów, pochodzenia, poglądów. Ta różnorodność nie przeszkadza żyć w komunii – mówił w sobotę przeor wspólnoty Taizé, brat Alois w rozważaniach adresowanych do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych. Wieczorem w Hali Stulecia odbyło się pierwsze spotkanie modlitewne. Wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy osób.
- Polska ma "swoje korzenie w wierze", w latach komunizmu przetrwała "wielkie próby, gdy nadzieja była rozbijana"- to słowa z przesłania papieża Franciszka do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych Taizé. Orędzie w imieniu papieża na wrocławski zlot wystosował watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, a jego tekst opublikował portal Vatican News.
fot. Taizé Wrocław/ S. Bresch
Głównym elementem programu ESM są wspólne modlitwy. Uczestnicy będą się spotykać w Hali Stulecia, na Stadionie Wrocław oraz w dwóch szkołach: Liceum nr 2 i Liceum nr 5. - W sobotni poranek właśnie w Hali Stulecia rozpoczęła się rejestracja uczestników - opowiada brat Maciej ze Wspólnoty Taizé.
Paula Rejkiewicz do Wrocławia przyjechała z Poznania. Jak podkreśla, było warto.
Julia, francuska wolontariuszka pochodząca z Ukrainy wyjaśnia, dlaczego zdecydowała się na udział w Europejskim Spotkaniu Młodych.
Do Wrocławia przyjechał także arcybiskup Grzegorz Ryś z Łodzi. Hierarcha pieszo przeszedł drogę z Dworca Głównego do Hali Stulecia.
A tak wyglądały ostatnie przygotowania do przyjęcia gości w Hali Stulecia:
fot. Taizé Wrocław/D.Gruszka
Uczestnicy ESM znajdą noclegi w ponad stu parafiach archidiecezji wrocławskiej i w domach mieszkańców Wrocławia i okolic. - Dla wszystkich udało się znaleźć miejsca - zapewnia ksiądz Jacek Froniewski, kanclerz kurii wrocławskiej.
Wolontariusz Marcin Madowski w swoim domu będzie gościł uczestników z Indii.
Radosław Michalski z Biura Promocji Wrocławia wie, że uczestnicy ESM mają napięty program i nie zdążą zobaczyć wszystkich atrakcji Wrocławia, ale ma nadzieję, że to skłoni ich do powrotu do naszego miasta.
- W związku z wydarzeniem MPK przygotowało specjalne rozkłady jazdy. Uruchomiona zostanie linia tramwajowa T4 - zapowiadał przed rozpoczęciem ESM Adam Więcek z Wydziału Transportu we wrocławskim magistracie.
W tym okresie pojawią się także specjalne kursy tramwajów i autobusów pomiędzy Dworcem Głównym PKP, a Halą Stulecia oraz Dworcem Głównym i Stadionem Wrocław. Kursy będą realizowane bez przystanków pośrednich.
WIĘCEJ: Europejskie Spotkanie Młodych Taizé już od 28 grudnia
Spotkanie młodych wszystkich wyznań z całej Europy w Polsce organizowane jest po raz piąty, w tym trzeci raz we Wrocławiu. Potrwa do 1 stycznia. Gościom zostanie wydanych 45 tys. porcji gorącego jedzenia, 5,5 ton pieczywa, ponad 100 tys. sztuk owoców, czy 70 tys. ciastek.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.