Sejm podjął uchwałę ws. wyrażenia uznania dla wrocławianki Olgi Tokarczuk
Sejm wyraża satysfakcję i dumę, że Polska znalazła się wśród ośmiu krajów z największą liczbą Nagród Nobla z dziedziny literatury. - Jest to powód do radości, że to wyróżnienie upowszechnia na cały świat i zasłużenie potwierdza wysoką pozycję polskiej literatury - napisano w treści uchwały.
Uchwała przypomina, że Polska literatura po raz piąty została wyróżniona Nagrodą Nobla. - Do Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej dołączyła w 2019 roku Olga Tokarczuk - napisano.
Wskazano, że autorka Biegunów, Ksiąg Jakubowych czy Prawieku i innych czasów odważnie pisze o kryzysie, w jakim znalazła się zachodnia cywilizacja. - Mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji - dodano.
Posłowie przytoczyli w uchwale słowa pisarski z mowy noblowskiej, która powiedziała, że "wszystko jest od siebie oddzielone, żyje osobno, bez związku".
- Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć. Dlatego wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stającą się na naszych oczach jednością, a my jego – jednocześnie małą i potężną – częścią - mówiła Tokarczuk, cytowana w uchwale.
Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie wyrazić uznanie dla Olgi Tokarczuk – laureatki Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok".
- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża satysfakcję i dumę, że Polska znalazła się wśród ośmiu krajów z największą liczbą Nagród Nobla w dziedzinie literatury. Powodem do radości jest to, że owo wyróżnienie upowszechnia polską literaturę na całym świecie i zasłużenie potwierdza jej wysoką pozycję - podkreślono.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.