Festiwal Tradycji Górniczych w Starej Kopalni
Stara Kopalnia już po raz piąty organizuje Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka, który ma na celu kultywowanie tradycji górniczych Wałbrzycha i regionu. Festiwal potrwa do soboty.
Uczniowie w Wałbrzychu kultywują tradycje górnicze. Przoduje tu Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich. Młodzież poznaje górnicze obrzędy, a pierwszoklasiści są pasowani na gwarka. Uczniowie biorą czynny udział w obchodach Barbórki. - Z tej okazji w Starej Kopalni organizowana jest wspólnie z górnikami Biesiada Szkolna - mówi dyrektorka szkoły Mariola Rząsowska:
Podczas tegorocznej edycji festiwalu miały miejsce aż dwie Biesiady Szkolne - dla młodych wałbrzyszan oraz dla uczniów szkół podstawowych z całego regionu.
W dniu 4 grudnia odbędzie się uroczysta msza św. w Kościele pw. Aniołów Stróżów, następnie odbędzie się Wielka Parada Górnicza, która przejdzie ulicami Wałbrzycha. Parada rozpocznie się o 13.30 przy kościele Aniołów Stróżów i przejdzie przez centrum miasta do pomnika Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy alei Wyzwolenia. Paradę poprowadzi komandor, były górnik, Kazimierz Kmak:
Parada rozpocznie się o 13.30 przy kościele Aniołów Stróżów i przejdzie przez centrum miasta do pomnika Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy alei Wyzwolenia.
Po wielkiej paradzie górniczej gwarkowie zbierają się w Starej Kopalni na karczmie piwnej, a kobiety - na babskim combrze. Temat przewodnim tegorocznego combra będą lata 20. i 30.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.