Szklarska Poręba: Kiedyś Panteon Karkonoszy, dziś cmentarz wstydu
- Nie jest nawet uporządkowany, choć dla miasta i całych Karkonoszy ma wielkie znaczenie - mówi dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła:
Niegdyś Niemcy z zaprzyjaźnionego Bad Harsburg dali 10 tysięcy marek na uporządkowanie cmentarza, ale ostatecznie nikt nekropolii nie posprzątał. W ostatnich latach cmentarz został w części ogrodzony, ale nic więcej nie zostało zrobione. Anna Lewandowska przyjechała z Legionowa, by zabiegać gdzie tylko można, o ratowanie nekropolii:
Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf deklaruje, że nekropolia zostanie uporządkowana:
Miasto chce w formie kolumbarium upamiętnić dawnych szklarzy i artystów, a część nekropolii wykorzystać na nowe pochówki, bo miejsce na cmentarzu przy kościele franciszkańskim właściwie już się skończyło. Być może powstanie tam również kwatera dla zasłużonych mieszkańców Szklarskiej Poręby. Wśród pomysłów jest też stworzenie czegoś na kształt parku pamięci dawnych mieszkańców Szklarskiej Poręby.
Zabytkowy cmentarz w Szklarskiej Porębie skrywa nagrobki pisarza i biologa Wilhelma Bölsche, malarza na szkle Juliusa Ludwiga, szklarskiej rodziny Preusslerów, malarzy Hannsa Fechnera, Georga Wichmanna, Hansa Oberländera, a przede wszystkim Carla Hauptmanna, który m.in. dokonał korekty niemieckiego wydania Chłopów, co przyczyniło się uzyskania nagrody Nobla przez Reymonta - bo komisja korzystała z niemieckiego przekładu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.