Cmentarzysko w Czernikowicach: To co Polacy odkryli pół wieku temu Niemcy badali... w czasie I wojny światowej
Dwa i pół tysiąca lat temu pochowano tam przynajmniej 300 osób - wraz z najcenniejszymi przedmiotami, jakich używali przed śmiercią. Cmentarzysko w Czernikowicach k. Chojnowa odkrywane było dwa razy. Przez Polaków w 1968 roku. Przed laty okazało się jednak, że badania prowadzili tam również Niemcy w czasie I wojny światowej.
O szczegółach mówi dr Tomasz Stolarczyk z Muzeum Miedzi w Legnicy:
- W 1916 roku w okolice Chojnowa przyjechał cesarski notariusz Timotheus Welter. Tenże pan przy udziale chojnowskich pań, które pomagały mu w wykopaliskach - bo panowie wyjechali na różne fronty - ten pan rozpoznał tutaj dwa stanowiska - tak, że część grobów wyjechała do Berlina i przetrwały wojnę - tłumaczy dr Tomasz Stolarczyk.
Mimo zaawansowanych prac znalezisko nigdy nie doczekało się kompleksowego opracowania. Teraz ten błąd próbują naprawić dolnośląscy naukowcy.
Agata Hałuszko, antropolożka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, przyznaje, że w pracy nad szczątkami będzie musiała polegać przede wszystkim na opisach sprzed pół wieku:
- Czernikowice są bardzo specyficznym cmentarzyskiem z tego względy, że większość pochówków, większość kości ludzkich zaginęła. Moja praca w dużej mierze będzie opierać się na analizie opracowań z lat 60. Te maszynopisy są bardzo skrupulatne i większość informacji uda się uzyskać - mówi Agata Hałuszko.
Archeolodzy z Chojnowa, Legnicy i Wrocławia mają nadzieję, że prace nad kompleksowym opisem cmentarzyska w Czernikowicach uda im się zakończyć w przyszłym roku. Już wiadomo, że będzie to pierwsza tak wielka inwentaryzacja przedmiotów wyciągniętych z grobów. Opis precjozów ukrytych we wszystkich mogiłach jest chyba jednak niemożliwy - prawdopodobnie część grobów do dziś pozostaje w stanie nienaruszonym.
Mniej szczęścia miały szczątki i wyposażenie grobowców zdeponowane w magazynie w Lubiążu. Spora część uległa zniszczeniu podczas powodzi w 1997 roku. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego archeolodzy zamierzają zinwentaryzować wszystkie pozostałości po cmentarzysku z V wieku p.n.e.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.