Ambasadorzy polskiego Jazzu. Wrocławska grupa Crash [REPORTAŻ]
- Czuliśmy się ambasadorami polskiego jazzu,a jednocześnie zmagaliśmy się z otaczającą nas absurdalną rzeczywistością - wspomina manager zespołu Maciej Partyka:
- Graliśmy w wielu krajach od Niemiec po Hiszpanię i publiczność na nas czekała - wspomina saksofonista grupy Władysław Kwaśnicki:
Formacja powstała w 1976 roku i już za rok wygrała jeden z najważniejszych europejskich jazzowych festiwali w San Sebastian. Ta wygrana otworzyła im drzwi do międzynarodowej kariery. Grali w wielu miejscach : w Danii, Niemczech, Szwecji, a nawet na Wyspach Kanaryjskich.
Pierwszy skład tworzyli:
- Zbigniew Czwojda – trąbka
- Władysław Kwaśnicki – saksofon altowy
- Stanisław Zybowski – gitara
- Juliusz Mazur – fortepian
- Andrzej Pluszcz – gitara basowa
- Adam Bielawski – perkusja
W 78 roku do Crashu dołączyła znakomita wokalistka Grażyna Łobaszewska, później w składzie pojawili się Marek Surzyn, Zbigniew Lewandowski, Wojciech Morawski, Ireneusz Nowacki. W 2017 roku grupa się reaktywowała, zagrali kilka koncertów, wokalnie udzielała się Natalia Lubrano - córka Andrzeja Pluszcza.
Dyskografia zespołu:
1978 – Crash
1979 – Senna opowieść Jana B.
1982 – Everyday is a Trial
1983 – Live is brutal
1983 – Something Beautiful But Not Expensive
O legendzie wrocławskiej sceny muzycznej w reportażu mówią muzycy i osoby związane z wrocławskim środowiskiem jazzowym: Zbigniew Czwojda, Juliusz Mazur, Władysław Kwaśnicki, Maciej Partyka i Piotr Tomicki. Wykorzystano też fragmenty archiwalnej audycji Radia Wrocław autorstwa Adama Kasprzyka.
Posłuchaj reportażu:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.