30 młodych cietrzewi trafiło na wolność w Szklarskiej Porębie
W nadleśnictwie Szklarska Poręba, w Górach Izerskich na wolność zostało wypuszczonych 30 młodych cietrzewi. Ostatnie tygodnie mieszkały w specjalnej wolierze przygotowanej na borówczyskach, wysoko w górach.
- Wreszcie można je było wypuścić - mówi nadleśniczy Jerzy Majdan:
- Moment wypuszczenia ich na wolność był niezwykły - dodaje nadleśniczy Jerzy Majdan:
Nadleśnictwo Szklarska Poręba od 2017 roku bierze udział w projekcie "Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce". Celem jest uratowanie jednego z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Polsce. Woliera, w której cietrzewie mogą się schronić, nadal stoi dla nich otworem, jednak powinny już wyszukiwać obszary, na których będą się mogły schronić zimą.
W Polsce jest zaledwie kilkaset cietrzewi. Od kilku lat program ich restytucji jest prowadzony w Borach Dolnośląskich, w nadleśnictwie Ruszów. Jednak to karkonosko-izerska populacja jest uważana za największą dziką populację w kraju. Jest szacowana na około 100 osobników. Ich populacja się kurczy, co związane jest m.in. z utratą siedlisk i zwiększoną liczbą drapieżników. Cietrzewiom, których były kiedyś tysiące, nie służą słabe zimy, które zatrzymywały drapieżniki. Zagrażają im lisy, jenoty i kruki.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.