Pieniądze z czasów II wojny światowej na wystawie w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Prezentowane pieniądze Muzeum zakupiło w ramach programu Muzealne Kolekcje, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - W młynie zobaczymy przede wszystkim banknoty - mówi Jan Bałchan, kurator wystawy:
Emisja wspomnianych banknotów została zniszczona. Jednak udało się uchować jedną kompletną, która jest prezentowana na wystawie, którą będzie można oglądać do końca listopada. Ekspozycja przybliży także wyjątkowe postacie i wydarzenia, jak udana akcja wywiezienia polskiego złota na zachód Europy we wrześniu 1939 roku, czy brawurowo przeprowadzone przejęcie 110 milionów zł dokonane przez żołnierzy Armii Krajowej w sierpniu 1943 roku. - Z banknotów można odczytać losy Polaków - dodaje Jan Bałchan.
Te banknoty z kolei miały za zadanie wydrenować z osadzonej ludności oszczędności i walutę przedwojenną, oraz utrudnić ucieczkę, bowiem waluta nie przedstawiała poza gettem żadnej wartości i nie obowiązywała.
Zwiedzający zobaczą między innymi banknoty drukowane przez okupanta w Generalnej Guberni (tzw. „młynarki"), banknoty drukowane przez rząd polski na emigracji w Londynie, banknoty Getta Łódzkiego (tzw. „chaimki"), banknoty władz komunistycznych wydrukowane przez Stalina w 1944 r., a także te, będące w obiegu w obozach jenieckich dla żołnierzy polskich.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.