Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk [KOMENTARZE]
We Wrocławiu miejską komunikacją pojedziemy za darmo. A to wszystko za sprawą Olgi Tokarczuk.
Gratulował Oldze Tokarczuk jako jeden z pierwszych. Chodzi o Michała Rusinka, pisarza, literaturoznawcy i dawnego sekretarza również noblistki, Wisławy Szymborskiej. Michał Rusinek ma ogromne uznanie dla twórczości Tokarczuk, przyznał też, że pisarka ma wielkie szczęście do tłumaczy:
Michał Rusinek przyjechał do Wałbrzycha na spotkania autorskie.
Oldze Tokarczuk poświęciliśmy także popołudniowe wydanie programu Radia Wrocław:
Tak mieszkańcy Nowej Rudy cieszą się z Nobla dla Tokarczuk:
Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".
Zdaniem Prezydenta Jacka Sutryka to wielki dzień dla Wrocławia:
- To zasłużona nagroda, choć nie spodziewałem się, że trafi do Olgi w tym roku, a najwcześniej za 2, albo 7 lat - komentuje Karol Maliszewski - krytyk literacki, a prywatnie przyjaciel Olgi Tokarczyk. Ta nagroda
Nobla to świetna okazja do refleksji:
Swojej radości w momencie ogłoszenia werdyktu nie kryła profesor Urszula Glensk - literaturoznawczyni z Uniwersytetu Wrocławskiego:
Laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2019 został austriacki pisarz i dramaturg Peter Handke za "pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia".
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 10 października 2019
The Nobel Prize in Literature for 2018 is awarded to the Polish author Olga Tokarczuk. The Nobel Prize in Literature for 2019 is awarded to the Austrian author Peter Handke.#NobelPrize pic.twitter.com/CeKNz1oTSB
Olga Tokarczuk laureatką Emocji Radia Wrocław Kultura (WIDEO)
Olga Tokarczuk debiutowała w 1979 r. jak autorka opowiadań w czasopiśmie "Na przełaj". W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść "Podróż ludzi Księgi", za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek. Akcja jej drugiej powieści "E.E." osadzona jest we Wrocławiu początku XX wieku. Jest autorką wielu książek - powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy.
Jest laureatką licznych polskich i zagranicznych nagród literackich oraz jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek. W 2010 r. została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2018 r. otrzymała prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera.
Z Dolnym Śląskiem związana jest od ponad 30 lat. Mieszka we Wrocławiu oraz w Krajanowie w Kotlinie Kłodzkiej.
Olga Tokarczuk z tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia
Polskie literackie Nagrody Nobla:
Jako pierwszy polski pisarz literackiego Nobla otrzymał w 1905 roku Henryk Sienkiewicz. Sławę międzynarodową przyniosła mu napisane w 1896 r. "Quo vadis" - obraz z czasów Nerona i rodzącego się chrześcijaństwa.
20 lat po Sienkiewiczu literacką Nagrodę Nobla otrzymał w 1924 r. Władysław Reymont, pisarz bardzo już wiekowy i chory. W liście do Alfreda Wysockiego, polskiego posła w Sztokholmie noblista pisał: "Okropne! Nagroda Nobla, pieniądze, sława wszechświatowa i człowiek, który bez zmęczenia wielkiego nie może się rozebrać".
Kolejnego literackiego Nobla otrzymał w 1980 r. przebywający wówczas na emigracji w USA poeta Czesław Miłosz. W uzasadnieniu jury napisano, że polski poeta dostał nagrodę za "bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów".
W 1996 roku literacką Nagrodę Nobla odebrała Wisława Szymborska "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości", co Stanisław Lem skomentował: "Wiśce się ten Nobel po prostu należał".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.