Nie żyje Kornel Morawiecki. Miał 78 lat
Rozmowa Dnia: Kornel Morawiecki
1 października od godz. 12 do godz. 18 w Starym Ratuszu (Muzeum Miejskie Wrocławia) zostanie wyłożona dla mieszkańców oraz turystów księga kondolencyjna. W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu będzie można obejrzeć też wystawę zdjęć „Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka”. Również wystawiona zostanie Księga Kondolencyjna. Wpisów można dokonywać od 10. do 16. na I piętrze.
Kornel Morawiecki, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji, lider założonej w 2016 roku partii Wolni i Solidarni, już w młodości angażował się w politykę. W czasach PRL był znanym działaczem opozycji antykomunistycznej, założycielem niepodległościowej organizacji Solidarność Walcząca. Jest ojcem premiera Mateusza Morawieckiego. W 1968 roku Kornel Morawiecki był uczestnikiem strajków studenckich. Później drukował i kolportował ulotki potępiające władze komunistyczne za represje stosowane wobec protestujących. W sierpniu 1980 roku włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu i współorganizował regionalne struktury Solidarności. Jesienią 1981 roku został delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 ukrywał się. Wykorzystując zakonspirowaną strukturę, rozpoczął działalność poligraficzną i wydawał prasę. Już 14 grudnia od rana we Wrocławiu był kolportowany pierwszy numer drugoobiegowego pisma „Z dnia na dzień”. Kornel Morawiecki drukował też wydawnictwa Regionalnego Komitetu Strajkowego "Solidarność".
Odszedł Kornel Morawiecki. Człowiek z piękną historią, wierny zasadom, bezkompromisowo walczący o niepodległość Ojczyzny wielki Polak. Panu Premierowi @MorawieckiM i jego rodzinie składam w imieniu całej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów najszczersze wyrazy współczucia.
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) 30 września 2019
W czerwcu 1982 roku założył we Wrocławiu Solidarność Walczącą, która była jedną z największych podziemnych organizacji PRL. Przyjęła bezkompromisową linię polityczną, za cel stawiając sobie całkowite odsunięcie od władzy komunistów oraz przywrócenie Polsce i innym krajom niepodległości. Solidarność Walcząca realizowała swoje cele nie tylko poprzez masowe demonstracje uliczne, ale też przez tworzenie konspiracyjnej struktury wydawniczej i działalność radiową. Od 1982 roku, początkowo tylko we Wrocławiu, emitowano audycje radia Solidarność Walcząca. Szybki rozwój organizacji oraz powstawanie kolejnych oddziałów w największych polskich miastach spowodowały, że Służba Bezpieczeństwa uznała organizację za zagrożenie dla systemu. Ogólnokrajowemu rozpracowaniu Solidarności Walczącej nadano kryptonim „Ośmiornica”. Pomimo zaangażowania dużych sił i środków, bezpiece nie udało się sparaliżować formacji i do końca pozostała ona w niewielkim stopniu zinfiltrowana. Jesienią 1987 roku Kornel Morawiecki został aresztowany. Po kilku miesiącach w areszcie na Rakowieckiej w Warszawie, w kwietniu 1988, deportowano go z Polski bez prawa powrotu. Trzy miesiące później nielegalnie wrócił do kraju i ponownie stanął na czele Solidarności Walczącej. Ujawnił się dopiero w czerwcu 1990 roku.
Odszedł Kornel Morawiecki, twórca i legenda Solidarności Walczącej. W latach 80tych uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę. Cześć i chwała Jego pamięci.
— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) 30 września 2019
W przełomowym roku 1989 był przeciwny porozumieniu zawartemu przy Okrągłym Stole. Przez lata ocena Kornela Morawieckiego nie uległa zmianie. By wyrazić swój sprzeciw wobec zawartych wówczas porozumień, w 1991 roku podczas telewizyjnej kampanii przed wyborami parlamentarnymi, wywrócił przed kamerami telewizyjnymi okrągły stół. Także przez wszystkie kolejne lata tłumaczył, że - w jego opinii - Okrągły Stół był propozycją na reformę systemu, a nie na pokonanie komunizmu. To był powód, dla którego Solidarność Walcząca nie aprobowała tej drogi i nie weszła w układ okrągłostołowy. W 1990 i 2015 roku Kornel Morawiecki chciał wystartować w wyborach prezydenckich, nie zebrał jednak wymaganych stu tysięcy podpisów. Udało mu się to w międzyczasie - przed wyborami w 2010 roku. W I turze zajął 10. - ostatnie - miejsce, otrzymując 0,13 procenta głosów. W drugiej turze ogłosił poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego. W 2015 roku uzyskał mandat poselski, startując z listy partii Kukiz'15 i wkrótce został marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji. W kwietniu 2016 roku zrezygnował z członkostwa w klubie poselskim Kukiz’15 w związku z oddaniem za niego głosu przez posłankę Małgorzatę Zwiercan w głosowaniu nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Potem założył koło poselskie i zarejestrował partię Wolni i Solidarni.
Odszedł Pan Marszałek Kornel Morawiecki. Niezłomny Wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Twórca i symbol Solidarności Walczącej. Cześć Jego pamięci! RiP
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 30 września 2019
W 2018 roku Kornel Morawiecki został powołany na przewodniczącego Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych działającej przy Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Tak Kornela Morawieckiego wspomina Maria Wanke-Jerie, współautorka pięciu książek o bohaterach „Solidarności”:
Panie Premierze, proszę przyjąć serdeczne wyrazy współczucia dla Pana i całej rodziny. Będziemy pamiętać o Pańskim Ojcu i jego pracy dla naszej Ojczyzny.
— Donald Tusk (@donaldtusk) 30 września 2019