Coraz więcej obiektów, a coraz mniej osób uprawia sport [SONDA]
Miliony osób oglądają mecze i podpowiadają trenerom co powinni zrobić, żeby ich drużyna wygrywała więcej meczów. Niewiele wie jednak o tym z własnego doświadczenia. Z roku na rok dynamicznie rośnie liczba ludzi otyłych. Mimo mody na zdrowy i aktywny tryb życia, wciąż źle się odżywiamy, a wielu z nas nie uprawia żadnego sportu. Przez 15 lat odsetek tych, którzy nie są aktywni fizycznie wzrósł o 10 %. - zaznacza dr hab. Daniel Puciato z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu:
Krzysztof Kutwa analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreśla, że brak aktywności fizycznej przynosi naszej gospodarce 7 miliardów złotych strat rocznie z czego około 85 procent stanowią koszty absencji czyli niechodzenia do pracy:
Jak często uprawiasz sport?
Dlaczego Dolnoślązacy nie chcą uprawiać sportu? Psycholog Agnieszka Gworska podkreśla, że nie chodzi tu o brak czasu czy pieniędzy:
56% Polaków nie uprawia żadnego sportu mimo, że, choćby na Dolnym Śląsku, mamy coraz więcej stadionów, hal, ścieżek rowerowych, biegowych, basenów to coraz mniej z nich korzystamy. Rektor wrocławskiej AWF dr hab. Andrzej Rokita zaznacza, że problem niechęci do sportu rodzi się już na etapie wczesnoszkolnym:
Gdyby co druga osoba, która nie jest aktywna fizycznie, zaczęła regularnie uprawiać sport, przełożyłoby się to na co najmniej 11 tys. zawałów mniej, 2,2 tys. mniej zachorowań na nowotwór jelita grubego czy 1,5 tys. mniej przypadków raka piersi - wynika z przeprowadzonych ostatnio analiz.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.