37. PKO Wrocław Maraton: po raz ostatni trasa przebiegnie w całości przez Wrocław
W tym roku Maraton odbędzie się 15 września. Uczestnicy po raz ostatni będą przemierzać trasę bardzo zbliżoną do znanej z poprzednich edycji – od kolejnego roku ulegnie ona bowiem całkowitym zmianom. W najbliższym biegu ich droga wyznaczona jest jednak podobnie, jak w minionych latach: ze startem i metą na Stadionie Olimpijskim. Tam maratończycy wyruszą sprzed Trybuny Zachodniej, po czym aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do ulicy Sienkiewicza i placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, i Kazimierza Wielkiego i Placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem, skąd ul. Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Gnieźnieńska, Ścinawska, Poznańska i Długa poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.
- To ostatnia szansa, by przebiec stuprocentowo wrocławski maraton - przekonuje dyrektor biegu, Wojciech Gęstwa.
Tegoroczny bieg w Stolicy Dolnego Śląska będzie zorganizowany w sposób dużo przyjaźniejszy środowisku naturalnemu. Zgodnie z miejską polityką „zero waste” wyeliminowane zostaną kubki z tworzyw sztucznych, w których dotychczas podawana była woda na trasie. Zastąpią je pojemniki wykonane z biodegradowalnych w stu procentach składników! Sama woda również nie będzie pochodziła z plastikowych, ani szklanych butelek. Dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu biegacze skorzystają z wody bezpośrednio z miejskiego systemu wodociągowego – całkowicie bezpiecznej do picia. Dodatkowo, aby umożliwić wygodny i przyjazny środowisku powrót do domów po imprezie, uczestnicy będą mogli skorzystać zarówno z (darmowej dla nich) komunikacji miejskiej, jak i ustawionych w kompleksie Stadionu Olimpijskiego elektrycznych hulajnóg.
W związku z imprezą nie zabraknie również utrudnień w ruchu drogowym, w godzinach 7:00-15:00.
Na utrudnienia złożą się:
1. Zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacji publicznej,
2. Wyłączenie całej trasy maratonu z ruchu kołowego – MIEJSCOWE UTRUDNIENIA NA TRASIE POJAWIĄ SIĘ JUŻ PRZED GODZINĄ 7:00,
3. Utrudniona lub w części wykluczona komunikacja poprzeczna do trasy maratonu (wybrane skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu pod nadzorem służb Policji – WRD lub Prewencji),
4. Uruchomienie stref zakazu zatrzymywania się na trasie maratonu (obowiązujące całą dobę 15 września).
O utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą: tablic zmiennej treści systemu ITS, tablic informacyjnych systemu DIP, tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych przez firmę realizującą zabezpieczenie trasy w miejscach wskazanych w projekcie czasowej organizacji ruchu, informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów – tradycyjnych i nowych oraz ulotek informacyjnych kierowanych do osób (mieszkańców oraz przedsiębiorców) użytkujących posesje na całej długości trasy biegu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.