Pierwszy dzwonek - to już dziś
Obaw o to, czy uczniowie pomieszczą się w szkołach było dużo, jednak wszyscy znaleźli miejsce, choć nie wszyscy tam, gdzie marzyli. We wrocławskich liceach jest ciasno. W popularnej siódemce mamy 19 klas pierwszych, niewiele mniej w trzynastce, czternastce, czy ósemce.
Na razie nie ma informacji o tym, gdzie będzie potrzebna druga zmiana - takie dane kuratorium oświaty ma mieć w połowie września. Nie ma też sygnałów o ewentualnym odwieszeniu akcji strajkowej sprzed wakacji. Dziś wszystko rusza zgodnie z planem. O tym co dalej, nauczyciele mają zdecydować w połowie miesiąca.
W wielu szkołach pojawiają się dzieci, których rodzice wrócili do Polski z wieloletniej emigracji. We wrocławskim XV LO specjalnie dla nich przygotowano 7 klas przygotowawczych. - Na listach obecności pojawiły się dzieci z różnych stron świata - mówi Bogumiła Mandat dyrektor szkoły:
Dla większości uczniów język polski jest prawie zupełnie nieznany, ale są i tacy, którzy już świetnie sobie z nim radzą:
Okres przygotowawczy dla uczniów może potrwać nawet dwa lata. Oprócz innych przedmiotów – nauczanych w języku polskim, dodatkowo jest 10 godzin tygodniowo języka polskiego.
Zajęcia wyrównawcze dla sześciorga dzieci będą prowadzone też w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Dobrzykowicach, w którym byliśmy dziś na rozpoczęciu roku szkolnego. Jak mówi dyrektor szkoły Anna Włodarczyk, uczniowie będą mieli między innymi dodatkowe lekcje języka polskiego:
Pomocy potrzebuje między innymi Alicja, która urodziła się w Irlandii, a jej rodzice po 15 latach emigracji właśnie wrócili na Dolny Śląsk.
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego rozpocznie się o godz. 10. Weźmie w niej udział wiceminister edukacji Marzena Machałek. Tymczasem uczniowie bolesławieckich szkół biorą udział w inauguracjach w swoich placówkach. Wiktor Małkowski zaczyna swą przygodę ze szkołą średnią i jak mówi, nie miał kłopotów z rekrutacją:
POSŁUCHAJ ROZMOWY Z MARZENĄ MACHAŁEK:
W szkołach średnich w Jeleniej Górze nie tylko nie zabrakło miejsc, ale zostało nawet 300 wolnych. Kłopoty czekają natomiast uczniów z Lubomierza. PKS Jelenia Góra, który przegrał tam przetarg na dowóz dzieci do szkół, z powodów logistycznych zlikwidował połączenia do Jeleniej Góry. Dla uczniów szkół średnich oznacza to brak możliwości dojazdu do szkoły i powrotu komunikacją zbiorową.
W Jaworze na uroczystym otwarciu roku szkolnego obecna była marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wieloletnia nauczycielka i dyrektorka szkoły z tego miasta nie wyobraża sobie, aby w tym dniu nie mogła się spotkać z wychowankami. Podczas apelu przypomniała o dramacie sprzed 80 lat.
- Zawsze 1 września łączy się z wydarzeniami z 39 roku i zawsze to przypominamy, bo to na młodym pokoleniu będzie ciążył obowiązek przekazywania wiedzy o tych tragicznych dniach całej wojny, która pochłonęła miliony istnień ludzkich - mówiła Witek.
Marszałek Elżbieta Witek zadeklarowała w Jaworze pomoc dla klasy patronackiej utworzonej na potrzeby największej fabryki w tej części Dolnego Śląska:
W Bolesławcu na wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego pojawił się Cezary Przybylski. Marszałek
dolnośląski, z Bolesławcem związany od wielu lat, mówi że ze szkoły pamięta najbardziej matematykę, z której do dziś jest dobry. Marszałek wspominał również towarzyskie relacje z kolegami i koleżankami, a także np. wagary:
Konsekwencjami były oceny ze sprawowania, ale i przedmiotowe, albo dodatkowe sprawdziany oraz zadania do wykonania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.