RWK: Program specjalny z okazji 50. rocznicy festiwalu Woodstock
Wbrew pozorom Woodstock wcale nie był pierwszym z wielkich festiwali muzycznych. Dużo wcześniej George Wein rokrocznie organizował przecież Newport Jazz Festival.
Nie był też tym największym - szacuje się, że koncerty w Bethel zgromadziły przeszło 400 tys. osób, dla porównania publiczność na Summer Jam w 1973 r. liczyła przeszło 600 tyś .
W końcu Woodstock nie jest też uważany za najlepszą muzyczną imprezę lat 1960 (tu w zgodnej opinii wygrywa Monterey Pop Festival, gdzie w 1967 r. rozbłysła gwiazda Jimiego Hendrixa i Janis Joplin).
Mimo powyższego to właśnie koncerty w ramach Woodstock Music And Art Fair do dziś funkcjonują w powszechnej świadomości jako wydarzenie epokowe. Dlaczego?
Pomiędzy 15 a 18 sierpnia 1969 r. muzyki chciano nie tylko słuchać, ale przede wszystkim wspólnie przeżywać, żywo przy tym reagując na bolączki trawiące amerykańskie społeczeństwo. I tak przy wyraźnym wsparciu nastoletniej publiczności, zniechęcenie i opór przeciwko wojnie w Wietnamie, w formie słów (Joan Baez, Country Joe McDonald) i muzyki (Hendrix) płynęły ze sceny.
Jednak nie wszystkim artystom w smak była polityczna agitka, co zresztą jasno demonstrowali (Pete Townshend).
Program specjalny z okazji 50. rocznicy festiwalu w Woodstock, czwartek 12:00 - 00:00
Co takiego lider The Who zrobił amerykańskiemu aktywiście Abbie Hoffmanowi? Dla jakich artystów Woodstock okazał się trampoliną do krótkiej jak i też wieloletniej kariery? Kogo zabrakło na festiwalu?
W końcu dlaczego mówimy o Woodstock skoro koncerty miały miejsce na farmie Maxa Yasgura w Bethel?
Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można odnaleźć w opowieściach o 3 festiwalowych dniach i poranku 18 sierpnia, które przeplatać się będą z muzyką zarejestrowaną równo pół wieku temu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.