TOP5 wiejskich inicjatyw [GŁOSOWANIE]
Codziennie można oddać głos. Zwycięża klub, który uzbiera najwięcej głosów. Głosowanie potrwa do 24 sierpnia do godziny 15.30 Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Legnickie Pole
"Legnickie Pole - tu możesz stracić głowę" - nie jest to jedynie slogan reklamowy opracowany przez mieszkańców wsi. W 1241 roku przekonał się o tym Henryk Pobożny, który w czasie najazdu mongolskiego stanął na czele koalicji wojsk wielu księstw polskich i poległ w bitwie pod Legnicą. Zginął, ale wojska azjatyckie poniosły tak wielkie straty, że wycofały się z dalszych podbojów Europy. I właśnie do tych wydarzeń od kilku lat nawiązują mieszkańcy Legnickiego Pola. Wieś z opowieściami o tej walce jest otwarta na turystów przez cały rok. Codziennie można zwiedzać mauzoleum poświęcone Henrykowi Pobożnemu. Otwarte jest też sanktuarium - w miejscu, gdzie przed wiekami matka poległego księcia nakazała wybudowanie kapliczki.
Stary Wielisław
Stary Wielisław koło Kłodzka nosi miano rowerowej wsi. Rowery małe i duże, dziecięce, drewniane, ukwiecone, a nawet bicykle spotkamy tam niemal na każdym roku. To temat przewodni wioski. Szacuje się, że może ich być nawet setka. Ale spotkamy tam też rowerzystów kursujących całymi rodzinami, bowiem droga przez Stary Wielisław to świetna rowerowa alternatywa dla krajowej ósemki między Polanicą Zdrój, a Kłodzkiem. Są też tablice informujące o historii czy foto-standy. Zaś dla bardziej zorientowanych Stary Wielisław to wieś z historią w tle. Tak też nazywa się jeden z projektów realizowanych przez mieszkańców. Znajdziemy tam ponad 50 kapliczek i krzyży. W wiosce jest też jedno z najstarszych sanktuariów na Ziemi Kłodzkiej.
Konradówka
W tej wsi mieszkańców co rano nie budzi kogut... a mucząca krowa. Wiele lat temu z powodu ukształtowania terenu mieszkańcy wsi Konradówka postawili na rogi. Chcieli wykorzystać wszechobecne pastwiska i tak powstała Rogata Wieś. Hodują krowy, barany i kozy, a odwiedzającym gwarantują niezapomnianą byczą przygodę.
Opawa
Opawa to wieś znajdująca się na wschodnim skraju Karkonoszy, znana z narciarstwa biegowego, Memoriału Stanisława Bodzka, z tego, że nieopodal, po czeskiej stronie, zaczyna się rzeka Bóbr. Jest w niej dwór sołtysi, zabytkowy kościół , cmentarz. Miejscowość ma około 700 lat, w czasie których działały w niej krosna tkaczy, produkowano starkę, czyli dolnośląski odpowiednik whiskey. Teraz znana jest również z tego, że 08.08.2019 roku ogłoszono ja najpiękniejszą wsią dolnośląską.
Chwałowice
Kilkanaście kilometrów za granicami Wrocławia, nieopodal Jelcza-Laskowic, leżą Chwałowice - wieś z imponującym kalendarzem imprez nad którymi, do spółki z sołtysem, czuwa stowarzyszenie na rzecz rozwoju i integracji wsi.
W liczącej kilkaset osób miejscowości organizowane są plenery malarskie, festiwal filmowy im. Tadeusza Szymkowa, spotkania autorskie czy nietypowe jasełka, w które zaangażowanych jest rokrocznie dziesiątki osób. W Chwałowicach działa też klub książki.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.