Kronika rodu Czettritzów jest już własnością Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Czettritzowie byli jednym ze śląskich rodów, który przez blisko trzysta lat był właścicielem Wałbrzycha. Władali z Zamku Nowy Dwór, którego ruiny znajdują się w dzielnicy Podgórze. To oni zafundowali pierwszy kościół i wydali pierwsze przepisy regulujące wydobycie węgla. Jakie informacje znajdziemy w kronice? - o tym opowiada Jarosław Graniczny z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu:
Kronikę wydano w języku niemieckim. Księgi są kompletne w przeciwieństwie do innych ocalałych w Europie egzemplarzy. Brzegi stron są pozłacane. Muzeum planuje zdigitalizować księgi i udostępniać je w formie cyfrowej zainteresowanym:
- To nadzwyczajne wydanie - mówi Mateusz Mykytyszyn Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless:
Autorem kroniki jest Hugo von Czettritz, jeden z ostatnich członków rodu, który postanowił opisać genealogię rodziny od czasów średniowiecza, aż do początku XX wieku. Do kresu swoich dni przedstawiał on losy poszczególnych członków swojego rodu.
- To prawdziwa perełka dla badaczy historii miasta i rodu. Pomimo trudu z jej zdobyciem, nie będzie ukrywana przed światem - zapewnia Jacek Drejer - dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu:
Dzieło jest wyjątkowe tym bardziej, że autor zgromadził wiele rzetelnych dokumentów, którym poświęcił oddzielny tom. Niestety nie doczekał wydania, ponieważ zmarł tuż przed. Wydaniem pierwszego oraz przygotowaniem do druku drugiego tomu zajął się jego brat Konrad. Tom drugi wydano w 1911 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.