Tylko u nas: Wrocław jedną z trzech stolic? Na pewno posiadał największy w średniowiecznej Europie zamek [WIDEO]
O tym, że Wrocław to miasto piastowskie wiedzą chyba wszyscy. Niewiele osób wie jednak, że do dzisiaj zachowały się fragmenty monumentalnego zamku, który właśnie Piastowie, w wiekach XII i XIII, wybudowali na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Jeszcze mniej wie o tym, że tuż po rozbiciu dzielnicowym, Wrocław uznawany był za jedną z trzech stolic Polski - obok Krakowa i Sandomierza. Nic więc dziwnego, że syn Władysława Wygnańca, Bolesław Wysoki, podjął decyzję o budowie właśnie we Wrocławiu, swojej siedziby – największego w ówczesnej Europie warownego zamku.
Pierwszy wrocławski zamek miał kształt wielkiej wieży o średnicy 25 i pół metra i wysokości blisko 18 metrów. Zamek, na zamówienie księcia, wznieśli, sprowadzeni z zagranicy, cystersi. Zakonnicy, do budowy książęcej siedziby, użyli cegieł, tzw. palcówek. Nazwa wzięła się stąd, że rzemieślnicy, do wygładzania powierzchni, używali dłoni i palców. Za sprawą kolejnych władców, zamek zmieniał swój kształt i zasięg, ostatecznie zajmując blisko 1 ha powierzchni. Dzięki pracy archeologów wciąż odkrywamy tajemnice średniowiecznej warowni, a za sprawą specjalistów ze Śląskiego Studia Architektury możemy nawet zobaczyć, jak zamek zmieniał się na przełomie wieków. Zobacz nasz film.
Pozostałości rezydencjalnej części zamku, w której mieszkał m.in. książę Henryk Brodaty ze swą żoną św. Jadwigą Śląską, znajdują się w miejscu dzisiejszego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame przy ul. Św. Marcina. Fragmenty murów można podziwiać na specjalnej wystawie zorganizowanej w podziemiach klasztoru.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.